A mai modern építőipari és környezetvédelmi elképzelések és felelősségvállalás mentén a könnyűbeton alkalmazásának egyre nagyobb a jelentősége. A könnyűbetonokat többféle paraméter mentén lehet osztályozni. Azonban a kutatás kapcsán külön figyelmet szenteltünk a pórusbetonnak.
A mész, cement, illetve cement és mész kötőanyaggal készített habarcsban a pórusképzésre gázfejlesztő anyagot vagy habot alkalmaznak, és nyomás alatti gőzérleléssel (pórusbeton, sejtbeton) vagy természetes úton (habbeton) szilárdítják.
Jelentősége: az épített környezetünkben egyre magasabb épületeket, nagyobb fesztávú hidakat építünk, ahol a súly csökkentése alapvető jelentőségű. Előnyös a felújítások esetén is, mivel az ilyenfajta megerősítés kisebb többletterhet jelent a szerkezetre nézve. Ezen túlmenően előregyártott szerkezetek esetén a szerelési technológiát is képes egyszerűsíteni.
A szerkezeti könnyűbetonoknál egyre gyakrabban alkalmaznak természetes könnyű adalékanyagokat, mint pl. a vulkáni tufa, a habkő és a lávasalak. A vulkáni tufák vulkáni kitörések visszahulló láva- és hamutömegeiből keletkeztek. A tufák anyaga azonos a felszínre kiömlő kőzetek anyagával, szerkezetük azonban porózusabb, mint az alapkőzeté. A pórusok a gyors lehűlés következtében megszilárduló anyagban zárt gázbuborékok formájában jelentkeznek. Ebből eredően kiemelkedő szilárdságot, súlyt, vízzáró képességet és hőszigetelő képességet lehet nyerni az adalékanyagok használatával. Ezért a kutatás során abból indultunk ki, hogy az általunk fejlesztendő építőipari hőszigetelő anyagnak mindenképpen az adalékos könnyűbeton kell, hogy legyen az alapja.
Itt elsősorban az adalékanyag szemcsék pórustartalma határozza meg a jellemzőket, mert itt a könnyű adalékanyag teszi a betont könnyűvé. Készíthető kvarchomokot vagy könnyű pórusos homokot és cementet tartalmazó habarcsvázzal, adalékszerrel (pl. légpórusképző), vagy kovaliszttel, azaz mikroszilikával (szilárdságnövelő célzattal), stb.
Ezen gondolatmeneten továbbmenve sorra vettük a lehetséges hőszigetelő könnyűbetonok adalékanyagait:
Anyagösszetételi kutatásunkat a habosított beton vizsgálatával folytattuk, melyről megállapítást nyert, hogy az autoklávban habosított beton igen sokoldalú könnyűszerkezeti anyag, amelyet beton blokként lehet hasznosítani.
Összehasonlítva a normál betonnal az autoklávban habosított beton kis sűrűséggel és jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. Az alacsony sűrűség pórusok képzése által érhető el, így hozva létre a sejtszerű szerkezetet. A hagyományos betonok jellemzően cement és víz keverékei kiegészítve salakkal vagy pernyével, ill. finom és durva adalékanyagokkal. Ez a fajta adalékanyagos hagyományos beton fajta két nap után éri el végső szilárdságának 50 %-át, a teljes értékét pedig egy hónap alatt. Ezzel szemben az autoklávban habosított beton, amelynél a hidratációs termékeket létrehozó reakció teljesen végbemegy az autoklávban, azt lehűtve azonnal felhasználható beton blokkot nyerünk. Az autoklávban habosított beton nem tartalmaz adalékanyagokat, a teljes keverék reaktívnak tekinthető, még az őrölt homok is puccolánként viselkedik a nagy nyomásnak és hőmérsékletnek köszönhetően.
Megállapítottuk, hogy az autoklávban habosított beton blokkok kiváló hőszigetelők és egyaránt alkalmasak belső és külső szigetelésekhez, alapokhoz. Ezen túlmenően az akusztikus vizsgálatra vonatkozó eredmények azt mutatják, hogy az autoklávban habosított beton jó akusztikus szigetelő tulajdonsággal rendelkezik. Tűz- és fagyállónak minősíthető, ami számos további fejlesztési és építőipari alkalmazási lehetőséget hordoz magában.
Kutatásaink alapján az autoklávban habosított beton számos környezetvédelmi előnnyel is rendelkezik (rendelkezhet), amelyeket a Borsod Bos 2004. kft pályázatára tekintettel „Innovatív, környezetbarát szigetelőanyag piacorientált kutatás-fejlesztése polisztirol másodnyersanyag hasznosításával” külön kiemelünk:
Vizsgálatunk tárgyát képezte a lehetséges habarcsok elemzése is. A habarcsok kötőanyag és finomszemcséjű adalékanyag felhasználásával készült, hézagkitöltő, ragasztás, felületképzés, hőszigetelés, hangszabályozás, stb. céljait szolgáló keverékek, melyek friss állapotban önthetők, vagy kenhetők, majd később megszilárdulnak.
A habarcsok adalékanyaga általában 0 - 4 mm szemnagyságú homok, granulált salak vagy természetes kőzetekből, ill. kohósalakból, kazánsalakból, téglából tört zúzott homok. Az adalékanyag megengedett legnagyobb névleges szemnagysága a felhasználási terület alapján változhat. Fontos, hogy az adalékanyag szemmegoszlása olyan legyen, hogy a legkisebb kötőanyag tartalommal lehessen a legtömörebb (telített) habarcsot előállítani.
Ennek megfelelően kutatásunk további részében a hőszigetelő habarcsokra koncentrálunk azért, hogy egy valóban Innovatív, környezetbarát szigetelőanyagot tudjunk fejleszteni.
A hőszigetelőhabarcs készíthető bármely fajta adalékanyaggal (kohóhabsalak, kazánsalak, tufa, téglazúzalék) 2,0 mm maximális szemnagysággal, a könnyűbeton-készítés szabályai szerint. Elvárásaink: tapadószilárdság és testsűrűség. Kötőanyaga lehet cement, gipsz, vízüveg, bitumen, műgyanta.
Ennek érdekében szekunder kutatás keretében bejegyzett szabadalmakat vizsgáltunk meg, és elemeztük azoknak hazai kivitelezhetőségét.
A teljesség igénye nélkül a tárgyban vagy ahhoz közvetetten kapcsolható legjelentősebb bejegyzett oltalmak, melynek eredményei a kutatás további fejezetében inputot szolgáltatnak:
Irodalomkutatásunkat értékelve külön kiemeljük az alábbi, az USA-ban bejegyzett oltalmat, amely a Borsod Bos 2004 Kft. fejlesztésének jövőbeni irányát adhatja:
Concrete composition comprising cement, primary aggregate, particulate expanded polystyrene and a homogenizing agent (US 3257338 A), melynek lényege, hogy a nedves cementbe habosítható polisztirolt kevernek homogenizáló szer segítségével, amely biztosítja a sztirol részecskék kötését a cementhez. A homogenizáló anyag biztosítja a habosítható polisztirol gyöngyök egyenletes eloszlását a nedves cementben, valamint azt is lehetővé teszi, hogy különböző aggregátumokat és adalékanyagokat lehessen a keverékhez adni annak érdekében, hogy különböző minőségű termékeket állítsanak elő. A pórusbeton alapanyaga az őrölt égetett mészből, őrölt gipszkőből, cementből, pernyéből vagy őrölt kvarchomokból és vízből kevert megfelelő gázképzőt tartalmazó finomhabarcs. A gázbetont azzal a szándékkal fejlesztették ki, hogy az épületfát kedvező tulajdonságú, nem éghető és nem korhadó építőanyaggal váltsa ki. A könnyűbeton adalékanyag (felületkezelt expandált polisztirol gyöngy) alkalmazásával, cement és víz felhasználásával könnyű, jó hőszigetelő képességű, megfelelő szilárdságú betonok készíthetők.