A növekvő népességnek köszönhetően, a világ jelentős energiaigénnyel szembesül.,emellett az elmúlt évtizedben a gyors gazdasági fejlődés és az urbanizáció következtében a környezet-szennyezés jelentős mértéket öltött. A szerves iszap és biohulladék elhelyezése egyre komolyabb problémát jelent, erre ad megoldást a kutatás fókuszában lévő termolitikus hasznosítás. Az elsődleges cél az iszapszerű hulladékok újrahasznosításának vizsgálata pirolízis technológia felhasználásával, míg a másik cél a pirolízis technológia ipari méretű alkalmazásához szükséges eszköz fejlesztése
Az alkalmazott eljárás során a patogének, hormon- és a gyógyszermaradványok elbomlanak, az akkumulálódó nehézfémek pedig a megfelelő adalékok/katalizátorok segítségével stabilizálhatók. Ezzel olyan patogénmentes szerves tápanyagok maradnak vissza, ami jól értékesíthető, a biogeokémiai-körforgásba visszavezethető terméket eredményez. Az eljárás alapanyaga lehet mezőgazdasági vagy élelmiszeripari hulladék, továbbá a szennyvíziszap (előkezelést követően) vagy a települési hulladék-kezelés (RDF, SRF) szerves maradéka is. Ezzel a projekt kiemelkedő szerepet kaphat az élelmiszeripari melléktermékek és mezőgazdasági eredetű szerves maradékanyagok hatékony, gazdaságos visszaforgatásában. A technológia előnye, hogy többféle hasznosítható melléktermék keletkezik, például a helyben hasznosítható olaj- és gázfrakció, ami energiaterelésre alkalmas.
Az EU eltökélt a mezőgazdasági és élelmiszeripari melléktermékek újrahasznosításának a felfuttatására, aminek fontos célja a műtrágyák használatának jelentős csökkentése és biztonságos termékekkel történő kiváltása. Az új technológia és termékek új technikai, gazdasági és környezetvédelmi megoldást jelentenek az Unió nagymértékű foszfátkitettségének költséghatékony és környezetbarát csökkentésére. A szerves iszap és biohulladék gazdag szerves komponensekben, úgymint hemicellulózban, cellulózban és ligninben, ezért gyakran hivatkoznak rá biomasszaként. . A termolízis egy olyan termokémiai lebontó folyamat, mely a biomasszát alapanyagként hasznosítja és a folyamat eredményeként folyadék (bio-olaj), gáz és szilárd (koksz, esetünkben “bio-char”) terméket kapunk. A termolízisnek köszönhetően jelentősen csökken a patogén ágensek mennyisége továbbá a “bio-char”-ban maradt nehézfémek kötöttek, nehezen mobilizálhatók A “bio-char” hasznosítható talajjavítóként, tápanyag forrásként továbbá adszorbensként és hő, elektromos áram termelés alapanyagaként A megfelelő üzemeltetési paraméterek mellett jelentős mennyiségű pirolízis gáz is keletkezhet.