A Solver Unio Kft. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalhoz benyújtott "Alkalmazott ipari kutatás az iszapszerű hulladékok termolitikus hasznosítására a Körkörös Gazdaság és biogeokémiai -körforgás érdekében” című 2019-2.1.13-TÉT_IN-2020-00071 azonosítószámú pályázata támogatásban részesült. A projekt a megvalósításának második szakaszába lépett.
A szennyvíziszapok és egyéb nagy szerves anyagtartalommal rendelkező hulladékok érték-növelt hasznosítását jelenleg is sokan vizsgálják, ugyanakkor a kutatások döntő hányada kis mennyiségű minták (jellemzően 1g alatti) vizsgálatára korlátozódik. A nagy (1 tonna feletti) minták vizsgálatainak száma elenyészően kevés. A projekt célkitűzése az eljárás méretnövelésének hatásának megvizsgálása, e mellet cél még a nagy szerves anyagtartalommal rendelkező szennyvíziszap értéknövelt hasznosítási lehetőségének vizsgálata és kedvezőbb felhasználási jellemzőkkel rendelkező termékek előállítása.
A növekvő népességnek köszönhetően, a világ jelentős energiaigénnyel szembesül, miközben az elmúlt évtizedben a gyors gazdasági fejlődés és az urbanizáció következtében a környezet-szennyezés jelentős mértéket öltött. Az elmúlt években a szigorodó szennyvízkezelési szabályozások végett a keletkezett szennyvíziszap mennyisége nagy mértékben gyarapodott. A Magyarországon keletkező szennyvíziszap mennyisége 700.000 t/év, a tisztítása során keletkező anyagok (biomassza) elhelyezése gondot okoz, mer komoly veszélyt rejtenek az antibiotikum-, hormon- és a gyógyszermaradványok jelenléte, melyek a szerves hulladék-frakciókban, és a szennyvíziszapokban jelen vannak, gátolva azok felhasználását.
A termolízis egy olyan termokémiai lebontó folyamat, mely a biomasszát alapanyagként hasznosítja és a folyamat eredményeként folyadék (bio-olaj), gáz és szilárd (koksz, esetünkben “bio-char”) terméket kapunk. A “bio-char” hasznosítható talajjavítóként, tápanyag forrásként továbbá adszorbensként és hő-, elektromos áram termelés alapanyagaként, míg a folyadéktermék nyersolajként szolgál üzemanyagok előállítására. A megfelelő üzemeltetési paraméterek mellett jelentős mennyiségű pirolízis gáz is keletkezhet. A gáz hidrogén koncentrációja növelhető, ha száraz helyett nedves szennyvíz iszapot alkalmazunk alapanyagként. A termékek szerteágazó felhasználási területének köszönhetően a szennyvíz iszap termolízise egy fenntartható és megtérülő eljárás a szennyvíz iszap kezelésben.
A magyar-indiai együttműködésben kifejleszteni kívánt termék és az eljárás megfelel az EU-s és hazai jogszabályoknak. Az ilyen jellegű recikálás (pl. az irányított komposztálási technológiával szemben) az alábbi előnyökkel jár:
- Igen gyors (10-12 óra) lebontás a hagyományos komposztálással szemben (60-90 nap).
- Egyéb, nehezen kezelhető szerves hulladékot (lignin, lignocellulóz, stb.) is hasznosít a kezelés során, elkerülhető a deponálás.
- Alacsonyabb beruházás igényű, mint bármilyen zárt technológia.
- Hozzákapcsolható már meglévő technológiához, bológiailag és biokémiailag, laboratóriumi körülmények között ellenőrzött.
- A mikroműanyagok, a hormon- és a gyógyszermaradványok a termolízis során felbomlanak, nem maradnak vissza.
- A nehézfémek a megfelelő katalizátorok segítségével stabilizálhatóak.
- Patogénmentes szerves tápanyagok maradnak vissza, így jól értékesíthető terméket eredményez, kiváltva a műtrágyákat és azok potenciálisan környezetterhelő előállítását, elősegíti a talajerőgazdálkodás hatékonyságának növelését és csökkenti az üvegházgáz-kibocsátást
Korábbi írásunk a támával kapcsolatban
Lépjen kapcsolatba velünk!
+36 1 2200 661