Üdvözöljük a Solver Unio Fejlesztési Tanácsadó Kft weboldalán!
+36 1 2200 661
solverunio@solvergroup.hu

Sajtószoba

A biomassza termolitikus hasznosítása

 

 

A Solver Unio Kft. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalhoz benyújtott "Alkalmazott ipari kutatás az iszapszerű hulladékok termolitikus hasznosítására a Körkörös Gazdaság és biogeokémiai -körforgás érdekében” című 2019-2.1.13-TÉT_IN-2020-00071 azonosítószámú pályázata támogatásban részesült. A projekt a megvalósításának második szakaszába lépett.
 

A szennyvíziszapok és egyéb nagy szerves anyagtartalommal rendelkező hulladékok érték-növelt hasznosítását jelenleg is sokan vizsgálják, ugyanakkor a kutatások döntő hányada kis mennyiségű minták (jellemzően 1g alatti) vizsgálatára korlátozódik. A nagy (1 tonna feletti) minták vizsgálatainak száma elenyészően kevés. A projekt célkitűzése az eljárás méretnövelésének hatásának megvizsgálása, e mellet cél még a nagy szerves anyagtartalommal rendelkező szennyvíziszap értéknövelt hasznosítási lehetőségének vizsgálata és kedvezőbb felhasználási jellemzőkkel rendelkező termékek előállítása.

A növekvő népességnek köszönhetően, a világ jelentős energiaigénnyel szembesül, miközben az elmúlt évtizedben a gyors gazdasági fejlődés és az urbanizáció következtében a környezet-szennyezés jelentős mértéket öltött. Az elmúlt években a szigorodó szennyvízkezelési szabályozások végett a keletkezett szennyvíziszap mennyisége nagy mértékben gyarapodott. A Magyarországon keletkező szennyvíziszap mennyisége 700.000 t/év, a tisztítása során keletkező anyagok (biomassza) elhelyezése gondot okoz, mer komoly veszélyt rejtenek az antibiotikum-, hormon- és a gyógyszermaradványok jelenléte, melyek a szerves hulladék-frakciókban, és a szennyvíziszapokban jelen vannak, gátolva azok felhasználását.

A termolízis egy olyan termokémiai lebontó folyamat, mely a biomasszát alapanyagként hasznosítja és a folyamat eredményeként folyadék (bio-olaj), gáz és szilárd (koksz, esetünkben “bio-char”) terméket kapunk. A “bio-char” hasznosítható talajjavítóként, tápanyag forrásként továbbá adszorbensként és hő-, elektromos áram termelés alapanyagaként, míg a folyadéktermék nyersolajként szolgál üzemanyagok előállítására. A megfelelő üzemeltetési paraméterek mellett jelentős mennyiségű pirolízis gáz is keletkezhet. A gáz hidrogén koncentrációja növelhető, ha száraz helyett nedves szennyvíz iszapot alkalmazunk alapanyagként. A termékek szerteágazó felhasználási területének köszönhetően a szennyvíz iszap termolízise egy fenntartható és megtérülő eljárás a szennyvíz iszap kezelésben.

A magyar-indiai együttműködésben kifejleszteni kívánt termék és az eljárás megfelel az EU-s és hazai jogszabályoknak. Az ilyen jellegű recikálás (pl. az irányított komposztálási technológiával szemben) az alábbi előnyökkel jár:

  • Igen gyors (10-12 óra) lebontás a hagyományos komposztálással szemben (60-90 nap).
  • Egyéb, nehezen kezelhető szerves hulladékot (lignin, lignocellulóz, stb.) is hasznosít a kezelés során, elkerülhető a deponálás.
  • Alacsonyabb beruházás igényű, mint bármilyen zárt technológia.
  • Hozzákapcsolható már meglévő technológiához, bológiailag és biokémiailag, laboratóriumi körülmények között ellenőrzött.
  • A mikroműanyagok, a hormon- és a gyógyszermaradványok a termolízis során felbomlanak, nem maradnak vissza.
  • A nehézfémek a megfelelő katalizátorok segítségével stabilizálhatóak.
  • Patogénmentes szerves tápanyagok maradnak vissza, így jól értékesíthető terméket eredményez, kiváltva a műtrágyákat és azok potenciálisan környezetterhelő előállítását, elősegíti a talajerőgazdálkodás hatékonyságának növelését és csökkenti az üvegházgáz-kibocsátást

Korábbi írásunk a támával kapcsolatban

Lépjen kapcsolatba velünk!

 

kapcsolat

 info@solvergroup.hu

+36 1 2200 661

Szerző: Solver Group
2024.07.24.

További híreink

Az Uaviator bemutatja a 10 000 km-t elérni képes Phantom Drone magyar innovációt.

A légi technológia gyors fejlődése közepette a magyar fejlesztésű PHANTOM diszkrét és hatékony lehetőségként jelenik meg az igényes küldetésekhez. Úgy tervezték, hogy kitolja a drónok képességeinek
Tovább olvasom >

Innováció szerepe a gazdasági fejlődésben

Az innováció egy rendkívül fontos és sokoldalú jelenség, amely alapvetően meghatározza a gazdasági növekedést, a versenyképességet és a társadalmi fejlődést.
Tovább olvasom >

GINOP Plusz 2.1.1-24 Fókuszterületi innovációs projektek támogatása

Várhatóan októberben indul a GINOP Plusz 2.1.1-24 :Fókuszterületi innovációs projektek támogatása pályázat. A Páylázat által támogatott tevékenységek: kísérleti fejlesztés, ipari (alkalmazott)
Tovább olvasom >

Kiemelt hírek

A biomassza termolitikus hasznosítása

Anyagtudományi laborszolgáltatások fejlesztése

Drónos anyagmeghatározás

Syb rendszer fejlesztése

Legfrissebb Hírek

Az Uaviator bemutatja a 10 000 km-t elérni képes Phantom Drone magyar innovációt.

Innováció szerepe a gazdasági fejlődésben

GINOP Plusz 2.1.1-24 Fókuszterületi innovációs projektek támogatása

A tökéletes nyári kiegészítő: itt a napelemes kalap, ami tölteni tudja a telefonját


Értesüljön ön is elsőkézből!

Amennyiben szeretne értesülni aktuális eseményeinkről, iratkozzon fel email címe és neve segítségével! Feliratkozásával hozzájárul adatai kezeléséhez. Adatait harmadik félnek nem adjuk ki.

SolverUnio Kft. Minden jog fenntartva!
Honlaptérkép     Adatvédelem     Impresszum