K+F és a kapcsolódó tevékenységek elhatárolásának az az alapkritériuma, hogy a kérdéses K+F-ben fellelhető-e az újszerűség és valamely tudományos és/vagy műszaki bizonytalanság feloldásának számottevő eleme, azaz amikor valamely probléma megoldása nem azonnal nyilvánvaló egy olyan személy számára, aki az érintett területnek csak az alapvető tudományos ismeretanyagában és technikáiban jártas.
Ha az elsődleges cél valamely termék vagy eljárás további műszaki fejlesztése, akkor az a K+F meghatározás szerinti körbe tartozik. Ha azonban az adott termék, eljárás vagy megközelítési mód már véglegesnek tekinthető, és célja már a piac bővítése, a termelést közvetlenül megelőző tervezés vagy a termelési vagy ellenőrzési rendszer zökkenőmentes bevezetése, már nem K+F tevékenység.
Másképpen fogalmazva: egy projekt K+F-nek minősül, ha azt K+F céljára végzik, de nem minősül annak, ha elvégzése másfajta okból történik.
Az alábbi kérdések megválaszolása segíthet a K+F vagy a kapcsolódó tudományos, műszaki és ipari tevékenységeink megkülönböztetésében
- Melyek a projekt céljai?
- Mi az, ami új és innovatív a projektben?
- Törekszik-e korábban ismeretlen jelenségek, struktúrák és összefüggések felderítésére?
- Felismerhető-e benne a meglévő ismeretanyag vagy technikák bármilyen újszerű alkalmazása?
- Rejlik-e benne jelentősebb esély arra, hogy eredményei több intézmény számára is a jelenségek, összefüggések és manipulatív érdekelvek új (szélesebb körű és mélyebb) megértését szolgálják?
- Várhatóan szabadalmaztathatók lesznek-e a kutatási eredmények?
- Milyen jellegű és képzettségű személyek dolgoznak a projekten?
- Milyen módszereket alkalmaznak?
- Milyen program keretében finanszírozzák a projektet?
- Várhatóan mennyire lesznek általánosak a projekt eredményei és megállapításai?
- Lehet-e, hogy a projekt jellegénél fogva inkább más tudományos, műszaki vagy ipari tevékenységi körbe tartozik?
+36 1 2200 661