A páratartalom kritikus eleme a kültéri környezetnek, és hozzájárul az anyagok károsodásához. A páratartalom kifejezhető abszolút páratartalomként vagy relatív páratartalomként (RH).
Az abszolút páratartalom egy adott térfogatú levegőben lévő vízgőz tömege, g/m³-ben kifejezve. A relatív páratartalom (RH) a levegőben lévő vízgőz mennyiségét mutatja, szemben azzal, hogy mennyi lenne, ha teljesen telített lenne, százalékban kifejezve. A relatív páratartalom sokkal gyakrabban használatos mind az emberi komfort szintjének meghatározásakor, mind a természetes és felgyorsult időjárás leírásánál.
A relatív páratartalom többféleképpen mérhető. A Q-Lab két módszert alkalmaz tesztereikben - a Q-SUN xenon ívvizsgálókban digitális higrométerrel végzett elektronikus mérést, a Q-FOG korróziótesztkamrákban pedig nedves izzós/száraz gömbhigrométerrel végzett mechanikus mérést alkalmaznak.
Q-SUN laboreszköz
A digitális higrométerek viszonylag gyakoriak a mindennapi életben. A digitális higrométer nem igényel jelentős légáramlást, ezért ideális a Q-SUN teszterben és a környezeti laboratóriumi mérésekhez. A digitális higrométerek könnyen beszerezhetőek.
A nedves/száraz izzós higrométer hőmérőket használata viszonylag egyszerűvé teszi a kalibrálást a digitális páratartalommérőhöz képest. A nedves/száraz izzó nagy légáramlást igényel, ami nem jelent problémát a Q-FOG teszter fúvómoduljában, ráadásul könnyen karbantartható korróziótól mentesen. A sóköd lerontja és végül tönkreteszi a digitális higrométert, ha Q-FOG kamrában használnák.
Forrás: Q-Lab blog