Áramtermelő levél
Az Olasz Technológiai Intézet mérnökei egy olyan mesterséges levelet készítettek, aminek elektródáit a növény szárába kell beágyazni. Ha a szél vagy az eső mozgatja a szerkezetet, a keletkező áramot visszanyeri a növényből, majd a fogyasztónak továbbítja azt.
A nap- és a szélenergiát már ki tudjuk használni egy ideje, az eső segítségével azonban eddig még nem sikerült értelmezhető mennyiségű áramot termelni. Voltak ugyan kísérletek olyan szerkezettel, amely ezt is tudja hasznosítani, ez azonban egyelőre még gyerekcipőben jár. Nem úgy, mint a legújabb olasz fejlesztés.
Az IEEE Robotics and Automation Letters-ben megjelent publikáció szerint az Olasz Technológiai Intézet mérnökei egy olyan mesterséges levelet fejlesztettek ki, ami a növényekre telepítve az esőcseppekből és a szélből is képes elektromos áramot fejleszteni. A szerkezet a tesztek szerint képes arra, hogy a saját működéséhez szükséges elektromos áramot megtermelje, illetve arra is, hogy működtessen egy LED-izzót.
Fabian Meder, a készüléket fejlesztő egyik mérnök szerint az eszköz nagy segítség lehet a mezőgazdaság számra, amely így szorosabban tudja monitorozni az időjárást, valamint annak hatását.
Meder magyarázata szerint amikor a növényre erősített robot és a növény saját levele összeér, majd szétválik – mert fújja azokat a szél –, statikus töltés jön létre. Mindez áramot termel, ami bejut a növény belsejébe. A kutatók ezt a szerkezet segítségével képesek kinyerni.
A fejlesztés igazi újdonsága azonban az, hogy az esőcseppekkel is képes áramot generálni. A tesztek során azt találták, hogy egyetlen csepp eső 40 V és több mint 15 mikroamper áramot generál, ami 11 LED izzót képes táplálni.
Barbara Mazzolai, a kutatás egyik résztvevője szerint az eszközt egyszerre lehet használni a szél és az eső által generált elektromos áram begyűjtésére is.
A kutatók most azt tervezik, hogy tovább javítják a rendszer hatékonyságát.