Üdvözöljük a Solver Unio Fejlesztési Tanácsadó Kft weboldalán!
+36 1 2200 661
solverunio@solvergroup.hu

Sajtószoba

Közvetlen uniós pályázati források

Közvetlen uniós pályázati források

Hazánkban célként fogalmazódott meg, hogy a jelenlegi uniós költségvetési ciklus végén 7 milliárd eurónyi közvetlen forráshoz jusson Magyarország, amelyben fontos szerepet vállalt az éve létrejött Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Kft., egy állami tulajdonú háttérintézmény, mely 2021 szeptemberétől működik és amelynek feladata úgynevezett közvetlen uniós források minél hatékonyabb lehívásának segítése. Ebben az esetben ugyanis a pályázatokat követlenül az EU-hoz kell beadni mivel ezek a források az Európai Bizottság és az alatta kiépült szervezetek kezelésében vannak.

A közvetlen forrásokból Magyarországnak eddig az előző hét éves költségvetési ciklusban a teljes közvetlen forrástömegnek mindössze 0,9 százalékát sikerült elhoznia, tehát ezek a források mindig is jelen voltak ennek ellenére az országunk az összegnek csak a töredékét tudta lehívni.

A konkrét cél, hogy a mostani, 2021-2027-es költségvetési ciklusban 6,9 milliárd eurónyit szerezzen meg Magyarország ezekből a forrásokból. Ezen közvetlen megpályázható források különböznek közvetetten elérhető forrásoktól, mivel míg az utóbbi esetben a pályázónak csak a többi magyar pályázóval kell versenyeznie, addig az előbbieknél minden tagállam összes potenciális pályázójának egymással kell versenybe szállniuk.

A közvetlenül kiírt összeg összesen 24 alap van szétosztva, az egyik legfontosabb a közel 100 milliárd eurós alap, a Horizon Europe, ami a közvetlen forrástömegnek az egyharmadát kitevő összeg. Ennek a kulcsszava az innováció: ezt érdemes figyelniük az egyetemi kutatóknak, a nagyvállalatok K+F részlegeinek vagy a kisvállalkozás kreatív tulajdonosainak. Ha úgy gondolják, hogy olyan innováció van a kezükben, ami uniós szinten is megállja a helyét, akkor a Horizon Europe az ő pályázati kiírásuk.

A 2021-2027-es programozási időszakban az Európai Bizottság által meghirdetett 4 közvetlen brüsszeli kifizetésű szakpolitikai programcsoportnak köszönhetően több mint 270 milliárd euró (közel 1000 pályázat) közvetlen támogatás áll a tagországok rendelkezésére. Ezek a programok a következő csoportokban érhetők el: Innovation (Horizon Europe, Euratom, ITER), European Strategic Investments (InvestEU Fund, Connecting Europe Facility, Digital Europe), Single market (Single market programme, COSME, EU anti-fraud Programme, FISCALIS, CUSTOMS), European space programme, Investing In People, Social Cohesion And Values (European Social Fund+, Erasmus +, European solidarity corps, Creative Europe, Justice citizens equality rights and values), Environment And Climate Action (Programme for Environment and Climate Action „LIFE”, Just Transition Fund), Internal Security Fund, European Defence Fund, Recovery And Resilience (EU4Health).

A kiírások célterületei között vannak; például a természetvédelem, védelmi ipar fejlesztése továbbá a kifejezetten a digitalizációt célzó 12 milliárd eurós Digital Europe program. Ezek a források teljes mértékben teljesen tagállam-semlegesek és csak az úgynevezett kiválóság, az excellence számít, tehát a pályázatok elbírálásakor nem a tagállam kap hangsúlyt csupán a pályázat minősége más szóval a legmagasabb színvonallal rendelkezők nyernek.

Fontos tudni, hogy a közvetlen pályázatok általában három hónapig vannak nyitva továbbá az ezek a pályázatok gyakran előnyben részesítik, sőt előfordul, hogy elő is írják azt, hogy több tagállam pályázói együtt, konzorciumban jelentkezzenek – elsősorban az uniós integráció erősítése miatt.

Fontos kiemelni, hogy nem az a lényeg, hogy magyar tulajdonú legyen egy pályázó cég, az is megfelel, ha egy multinacionális cég magyarországi leányvállalata – például az itteni K+F központja révén – jelentkezik egy innovációs pályázatra.

Szerző: portfolio
2023.01.10.
K+F

További híreink

Az Uaviator bemutatja a 10 000 km-t elérni képes Phantom Drone magyar innovációt.

A légi technológia gyors fejlődése közepette a magyar fejlesztésű PHANTOM diszkrét és hatékony lehetőségként jelenik meg az igényes küldetésekhez. Úgy tervezték, hogy kitolja a drónok képességeinek
Tovább olvasom >

Innováció szerepe a gazdasági fejlődésben

Az innováció egy rendkívül fontos és sokoldalú jelenség, amely alapvetően meghatározza a gazdasági növekedést, a versenyképességet és a társadalmi fejlődést.
Tovább olvasom >

GINOP Plusz 2.1.1-24 Fókuszterületi innovációs projektek támogatása

Várhatóan októberben indul a GINOP Plusz 2.1.1-24 :Fókuszterületi innovációs projektek támogatása pályázat. A Páylázat által támogatott tevékenységek: kísérleti fejlesztés, ipari (alkalmazott)
Tovább olvasom >

Címkefelhő

Kiemelt hírek

A biomassza termolitikus hasznosítása

Anyagtudományi laborszolgáltatások fejlesztése

Drónos anyagmeghatározás

Syb rendszer fejlesztése

Legfrissebb Hírek

Az Uaviator bemutatja a 10 000 km-t elérni képes Phantom Drone magyar innovációt.

Innováció szerepe a gazdasági fejlődésben

GINOP Plusz 2.1.1-24 Fókuszterületi innovációs projektek támogatása

A tökéletes nyári kiegészítő: itt a napelemes kalap, ami tölteni tudja a telefonját


Értesüljön ön is elsőkézből!

Amennyiben szeretne értesülni aktuális eseményeinkről, iratkozzon fel email címe és neve segítségével! Feliratkozásával hozzájárul adatai kezeléséhez. Adatait harmadik félnek nem adjuk ki.

SolverUnio Kft. Minden jog fenntartva!
Honlaptérkép     Adatvédelem     Impresszum