Üdvözöljük a Solver Unio Fejlesztési Tanácsadó Kft weboldalán!
+36 1 2200 661
solverunio@solvergroup.hu

Sajtószoba

Csomagolások színtartóssági tesztjei

Kétségtelenül a vonzó csomagolás előnyösen hat az eladásra, mert hajlamosak vagyunk vizuálisan dönteni egy-egy termék kiválasztása és megvásárlása esetén. A csomagolás a márka járműve, és erősen hozzájárul a termék értékéhez. Ezért a nyomtatásnak és a színeknek ellenállnia kell a fény és a hő hatásának. Más szavakkal, a termék gyorsabban mozog, mielőtt a szín változása bekövetkezne vagy a csomagolás színe elhalványulna.

A megfelelő gyorsított vizsgálati módszerek lehetővé teszik a fogyasztási cikkek vagy csomagolások gyártói számára, hogy kiértékeljék a színstabilitást különböző körülmények között: különböző éghajlati a déli régiókban jellemző körülmények között, kültéren, mérsékelt éghajlaton, alacsonyabb megvilágítás mellett vagy üzletekben.

ISO 12040 Xenon-ív tesztelés

Az ISO 12040 szabványt az 1990-es évek végén fejlesztették ki a nyomtatott csomagolás tesztelésére. Ez egy szűrt xenon-ív teszt, amely az ablaküveg mögötti napfényt szimulálja. A vizsgálat meglehetősen mérsékelt besugárzási és hőmérsékleti szinteket alkalmaz. Azt, hogy mennyi ideig kell egy tesztet lefuttatni, a kék gyapjú (BW) referenciaanyagnak egy adott szürke skálaértékig történő elhalványítása határozza meg. Leggyakrabban a tesztelők a BW no. 5-öst alkalmazzák, és addig exponálják, amíg ISO 12040-es körülmények között a 3-as szürkeárnyalatig nem halványul.

A teszt időtartama egyes készülékekben körülbelül 35 órát vesz igénybe, ami körülbelül ~5000 kJ/m2 sugárterhelést eredményez 300-400 nm-en. Egy németországi nyomda a cég termékei kapcsán arról számolt be, hogy egy ilyen teszt hozzávetőlegesen 380 órás kültéri napsugárzásnak felel meg. Ez körülbelül 1 hónap, ha napi 12 óra napfényt vesszük figyelembe.

Az FMCG OEM időnyomás dilemmája

Az ISO 12040 közzététele óta azt találták, hogy a 35 óra nem olyan rövid, mint amilyennek látszik, különösen az új termékek fejlesztése miatti időkényszer mellett.

Mind a besugárzás, mind a teszthőmérséklet fokozásával még rövidebb, 12 és 24 óra közötti vizsgálati időket sikerült elérni. Laboratóriumi vizsgálatok, természetes expozíciók és helyszíni tesztek alapján ezek a vállalatok jól megerősített összefüggést állapítottak meg a végfelhasználói expozícióval kapcsolatban. Az alábbiakban olvasható leírás - az ilyen gyorsított csomagolástesztekkel kapcsolatos több jelentés áttekintése és kiértékelése alapján - került rögzítésre:

... a tesztelés körülbelül 1 hónapos erős napsütéses kültéri körülményeknek felel meg.

... körülbelül 25 napos (~300 órás) kültéri napfénynek való kitettséget szimulál.

... várható élettartam kültéri napsugárzás alatt körülbelül 380 óra.

… a tesztelés alkalmas olyan egyedi elvárásokkal rendelkező csomagolások vizsgálatára, mint a kozmetikumok.

… a gyorsabban fakuló minták alacsonyabb napsugárzású helyszíneken (Észak EU) alkalmazhatóak, vagy csak akkor alkalmasak napos expozíciós körülményeken való kitettség esetén, ha viszonylag rövid ideig éri őket a közvetlen fény/napsugárzás.

Következtetések

Az idő előtti színváltozás kockázatának kezelésére nyilvánvalóan alkalmas egy teszt, amely körülbelül egy hónapnyi forró napsütéses nyári napoknak felel meg (az UV-ben és a látható fényben gazdag). Ez egyaránt vonatkozik a kültéri napfényre és a kevésbé agresszív beltéri világításra.

Szerző: Atlas
2023.11.17.

További híreink

Az Uaviator bemutatja a 10 000 km-t elérni képes Phantom Drone magyar innovációt.

A légi technológia gyors fejlődése közepette a magyar fejlesztésű PHANTOM diszkrét és hatékony lehetőségként jelenik meg az igényes küldetésekhez. Úgy tervezték, hogy kitolja a drónok képességeinek
Tovább olvasom >

Innováció szerepe a gazdasági fejlődésben

Az innováció egy rendkívül fontos és sokoldalú jelenség, amely alapvetően meghatározza a gazdasági növekedést, a versenyképességet és a társadalmi fejlődést.
Tovább olvasom >

GINOP Plusz 2.1.1-24 Fókuszterületi innovációs projektek támogatása

Várhatóan októberben indul a GINOP Plusz 2.1.1-24 :Fókuszterületi innovációs projektek támogatása pályázat. A Páylázat által támogatott tevékenységek: kísérleti fejlesztés, ipari (alkalmazott)
Tovább olvasom >

Kiemelt hírek

A biomassza termolitikus hasznosítása

Anyagtudományi laborszolgáltatások fejlesztése

Drónos anyagmeghatározás

Syb rendszer fejlesztése

Legfrissebb Hírek

Az Uaviator bemutatja a 10 000 km-t elérni képes Phantom Drone magyar innovációt.

Innováció szerepe a gazdasági fejlődésben

GINOP Plusz 2.1.1-24 Fókuszterületi innovációs projektek támogatása

A tökéletes nyári kiegészítő: itt a napelemes kalap, ami tölteni tudja a telefonját


Értesüljön ön is elsőkézből!

Amennyiben szeretne értesülni aktuális eseményeinkről, iratkozzon fel email címe és neve segítségével! Feliratkozásával hozzájárul adatai kezeléséhez. Adatait harmadik félnek nem adjuk ki.

SolverUnio Kft. Minden jog fenntartva!
Honlaptérkép     Adatvédelem     Impresszum