Üdvözöljük a Solver Unio Fejlesztési Tanácsadó Kft weboldalán!
+36 1 2200 661
solverunio@solvergroup.hu

Sajtószoba

Dr SOMOGYI Andrea PhD: A bioüzemanyagok létjogosultsága

Fontos kiemelni a bioüzemanyagok létjogosultságát a megújuló energia felhasználásával kapcsolatban, mert a biomasszából készült bioüzemanyagok képesek mérsékelni a globális felmelegedés ütemét, és akár 74-es szintren is csökkenteni a közlekedés által kibocsátott CO2 mennyiséget. 

Ennek megfelelően a bioüzemanyagok előállítása és felhasználása megoldást jelenthet az emberi tevékenység környezeti hatásainak csökkentésére. Ugyanakkor az élelmiszer-alapanyagból előállított első generációs bioüzemanyagok nem felelnek meg a sokszor egymásnak ellentmondó gazdasági, környezeti és társadalmi elvárásoknak. Az első generációs bioüzemanyagokat sokszor vádolják azzal, hogy elterjedésük hozzájárul az élelmiszerárak emelkedéséhez, míg az élelmiszerárak növekedésének oka eleinte az olaj és a földgáz, vagyis a mezőgazdasági ráfordítások árrobbanása. Ez  a bioüzemanyag-alapanyaghoz szükséges termelési terület tesztelésével is igazolható. A világ gabonatermő területének mindössze 1,5-1,7 százalékán termesztettek bioüzemanyagot, amelyből 2010-ben 85 milliárd liter bioetanolt és 16,5 millió tonna biodízelt termeltek.

Az Európai Unió a harmadik a bioetanol gyártásban (4,3 milliárd liter), míg a biodízel gyártásában (8,9 millió tonna) az első. Ám azt állítják, hogy az első generációs bioüzemanyagok nem a legtökéletesebb alternatívák a fosszilis tüzelőanyagok kiváltására, ezért fejlesztésük elengedhetetlen. A kifejlesztett, második és harmadik generációs bioüzemanyagok előállítása még csak kísérleti stádiumban van. Előállítási költségük ma még drága, de környezetvédelmi és földhasználati szempontból jobbak, mint az első generációs bioüzemanyagok. Mindazonáltal a benzin és a mezőgazdasági nyersanyagok drágulása, valamint a fejlődő technológia azt eredményezi, hogy néhány éven belül le tudják váltani az első generációs bioüzemanyagokat.

Nem kérdéses a bioüzemanyagok előállításának és felhasználásának szükségessége Magyarországon, ahol a bioetanol gyártása 2005-ben kezdődött, 2010-ben pedig 180 millió liter volt. A biodízel gyártása szerény, a nagyüzemi termelés 2008-ban indult, ill. 2010-ben elérte a 124 ezer tonnát. Egyrészt az Európai Unió megújuló energia stratégiája mentén megalkototta a jogszabályokat, másrészt ezekhez a jogszabályokhoz kapcsolódóan Magyarország vállalja a bioüzemanyagok széles körű előállítását és felhasználását. A 2010-2020 közötti időszakra szóló Megújulóenergia-hasznosítási akciótervben rögzített átlagosan 10 százalékos bioüzemanyagra vonatkozó keverési kötelezettséghez a szükséges bioetanol és biodízel anyagok biztosítottak, ez mintegy 1,5 millió tonna kukoricát, valamint 470 ezer tonna repce- és napraforgómagot jelent.

Ugyanakkor a megfelelő bioüzemanyag előállításához feldolgozó kapacitásunk szűkös. A fenti vállalások teljesítéséhez Magyarország képes lesz a biodízel 6 százalékos arányának növelésére egyéb feldolgozó kapacitás kiépítése nélkül, miközben a bioetanolhoz kapcsolódó feldolgozó kapacitásban további hiányok vannak. A bioetanollal kapcsolatban – Európában egyedülállóan – Magyarország 2020-ig 16 százalékig terjedő előírt keverést vállalt. A kapacitáshiány miatt ez nagyon kritikus helyzet. Amennyiben a befektetési környezet nem javul, a vállalásoknak megfelelően a hiányzó bioetanol mennyiséget importtal kell biztosítani – a megfelelő alapanyag-ellátás ellenére.

Számos módszer létezik a bioüzemanyagok használatának ösztönzésére Európában. Szinte minden ország elfogadta a biokomponensek fosszilis tüzelőanyagokhoz való keverésének minimális kötelezettségét. Emellett adómentességek (pl. regisztrációs adómentesség) is segítik a Flex üzemanyaggal működő járművek elterjedését. A bioüzemanyag-használat elterjesztésének leghatékonyabb módja azonban a fogyasztók mindennapi életét szolgáló kedvezmények bevezetése, például a bioüzemanyagot használó járművezetők parkolási könnyítése. Ezt a társadalmi tudatosságra épülő támogató modellt Svédországban már sikeresen alkalmazták. Kijelenthető tehát, hogy minden ösztönző kezdeményezés alapja a társadalmi tudatosság fokozása. Az országosan kitűzött célok eléréséhez a meglévő kötelezettségek mellett elengedhetetlen a széleskörűen tájékozott társadalom és a belépő pénzügyi ösztönzők.

Lépjen kapcsolatba velünk!

 

kapcsolat

 info@solvergroup.hu

+36 1 2200 661

2012.11.19.

További híreink

Az Uaviator bemutatja a 10 000 km-t elérni képes Phantom Drone magyar innovációt.

A légi technológia gyors fejlődése közepette a magyar fejlesztésű PHANTOM diszkrét és hatékony lehetőségként jelenik meg az igényes küldetésekhez. Úgy tervezték, hogy kitolja a drónok képességeinek
Tovább olvasom >

Innováció szerepe a gazdasági fejlődésben

Az innováció egy rendkívül fontos és sokoldalú jelenség, amely alapvetően meghatározza a gazdasági növekedést, a versenyképességet és a társadalmi fejlődést.
Tovább olvasom >

GINOP Plusz 2.1.1-24 Fókuszterületi innovációs projektek támogatása

Várhatóan októberben indul a GINOP Plusz 2.1.1-24 :Fókuszterületi innovációs projektek támogatása pályázat. A Páylázat által támogatott tevékenységek: kísérleti fejlesztés, ipari (alkalmazott)
Tovább olvasom >

Kiemelt hírek

A biomassza termolitikus hasznosítása

Anyagtudományi laborszolgáltatások fejlesztése

Drónos anyagmeghatározás

Syb rendszer fejlesztése

Legfrissebb Hírek

Az Uaviator bemutatja a 10 000 km-t elérni képes Phantom Drone magyar innovációt.

Innováció szerepe a gazdasági fejlődésben

GINOP Plusz 2.1.1-24 Fókuszterületi innovációs projektek támogatása

A tökéletes nyári kiegészítő: itt a napelemes kalap, ami tölteni tudja a telefonját


Értesüljön ön is elsőkézből!

Amennyiben szeretne értesülni aktuális eseményeinkről, iratkozzon fel email címe és neve segítségével! Feliratkozásával hozzájárul adatai kezeléséhez. Adatait harmadik félnek nem adjuk ki.

SolverUnio Kft. Minden jog fenntartva!
Honlaptérkép     Adatvédelem     Impresszum