A Solver Unio Kft. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalhoz benyújtott „Magaslati (drónos) anyagmeghatározás a földön található, veszélyesnek tekintett anyagok felismerésére” című 2022-1.2.6-TÉT-IPARI-2022-00016 azonosítószámú pályázata támogatásban részesült. 2024. január 2-án a projekt megvalósítását megkezdtük.
Fejlesztésünk célja:
A lézerindukált letörési spektroszkópia (LIBS) jelenleg az anyagmeghatározás egyik legintenzívebben kutatott területe. Népszerűségét figyelemreméltó tulajdonságainak köszönheti, alkalmas mindenféle halmazállapotú, alakú és méretű minta, különösebb mintaelőkészítés nélküli elemzésére. A 2010-es évektől jelentősen nőtt a LIBS műszerek és mérési módszerek fejlesztési üteme, amelyekkel mára lehetővé válhat a LIBS hatékony alkalmazásával különféle minták összetételének akár távoli elemzése.
Az elmúlt 5 évben több laboratóriumi demonstrációs LIBS eszközt építettek a világon, és számos konfigurációt vizsgáltak meg: a nanoszekundumos lézerforráson alapuló rendszerektől a pikoszekundumos lézert alkalmazó rendszerekig. Néhány speciális alkalmazási területre (pl. fémek és fémötvözetek azonosítása) kereskedelmi forgalomban kapható eszközök is megjelentek. A LIBS az űrkutatásban is teret hódított, hiszen a Mars mobil is rendelkezett egy mintegy 600 kg-os LIBS berendezéssel biológiai molekulák detektálására. A LIBS alkalmazási lehetőségeit tovább bővítené egy széles alkalmazási potenciállal rendelkező hordozható eszköz kifejlesztése.
A magyar-török tudományos együttműködés kutatási projektjében a LIBS-szel történő távoli mérés alkalmazhatóságát elemezzük, a magaslati anyagmeghatározás módszerét kutatjuk, megalkotjuk a magaslati anyagmeghatározási technológiai elemeit, melyek elsősorban a polgári védelmi ipar kihívásaira és megoldandó problémáira adnak iparilag is alkalmazható, azonnali választ.
+36 1 2200 661