2011.03.19.
Napjainkban az innováció és a kutatás-fejlesztés fogalma összekapcsolódik a gazdaságfejlesztéssel, illetve a növekedési kilátások és a fiskális korlátok között feszülő ellentmondásban vergődő hazai gazdaság lehetséges kitörési pontjaival. A kutatás-fejlesztés és innováció folyamatainak meghatározó szerepe van egy régió, vagy egy vállalat versenyképességének javításában. Ezt felismerve az Európai Unió már 2000-től mind a gazdaságfejlesztési-, mind a regionális fejlesztési politikájának középpontjába a k+f folyamatok támogatását, a k+f hatékonyság javítását állította.
Az innováció folyamaival összhangban Magyarországon is megtörténtek azok a jogszabályi és szervezeti változtatások, amelyek az innováció és kutatás-fejlesztés támogatásához kormányzati szinten nélkülözhetetlenek. A 2003. évi XC. törvény létrehozta a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapot, melynek rendeltetése a magyar gazdaság technológiai innovációjának ösztönzése a hazai és a külföldi kutatási eredmények hasznosításának előmozdítása, az innováció és a hazai k+f infrastruktúrájának és szolgáltató tevékenységének fejlesztése.
Az Alap kezelését és felhasználását a 133/2004 (IV.29.) Korm. rendelet szabályozza. Érvénybe lépett a 2004. évi CXXXIV. törvény a kutatás-fejlesztésről és a technológiai innovációról. A törvény célja, hogy a kutatás-fejlesztés és a technológiai innováció révén segítse a magyar gazdaság fenntartható fejlődését. A törvény rögzíti, hogy a magyar kormány középtávú tudomány-, technológia-, és innovációs stratégiájának megvalósítását a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKHT) koordinálja. Az Európai Uniós közösségi keretrendszerekkel összhangban jelent meg a 146/2007 (VI.26.) Korm. rendelet, amely „a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapból nyújtott állami támogatások szabályairól” rendelkezik. A Kormány 2007. áprilisában elfogadta, és az 1023/2007 (IV.5.) Korm. határozatban rögzítette a „Kormány középtávú tudomány-, technológia- és innováció-politikai stratégiáját” (TTI stratégia), amely az Országos Fejlesztéspolitikai Koncepció (OKF), a Nemzeti Akcióprogram (NAP), valamint az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) célkitűzéseivel összhangban rögzíti országos szinten a stratégiai feladatokat.
A Kormány a tudás hasznosításán alapuló versenyképesség erősítése érdekében az 1066/2007 (VIII.29.) Korm. határozattal elfogadta a TTI stratégia végrehajtására szolgáló, a 2007-2010 időszakra vonatkozó intézkedési tervet. A fenti jogszabályi környezet mellett a közvetlen vállalati kutatás-fejlesztési folyamatok elősegítése érdekében a számviteli és az adójogszabályok is sajátos elemeket tartalmaznak a K+F tevékenység után igénybe vehető adókedvezmények vonatkozásában.
Jelen összeállításunkkal és tanácsadói tevékenységünkkel segítséget nyújtunk a vállalatvezetők, gazdasági szakemberek számára a vállalati K+F tevékenység optimális szervezéséhez és elszámolási rendszerének kialakításához. Kérje ingyenes ajánlatunkat
(forrás: MFI)
+36 1 2200 661