Innovációs pályázati lehetőség
Szeptember közepén indul a Fókuszterületi innovációs projektek támogatása elnevezésű pályázat, amely főként kis- és középvállalkozások, továbbá egyetemek, kutatóintézetek számára lesz elérhető. Elsősorban a gazdaság digitális átállása, az egészségipar és a zöld átállás területén várják a pályázatokat. A keretösszeg 35 milliárd forint, pályázni legalább 400, legfeljebb 800 millió forintra lehet. A program előminősítéssel indul, amelyre szeptember első két hetében nyílik lehetőség, célszerű tehát figyelni a határidőkre.
A Fókuszterületi innovációs projektek támogatása elnevezésű pályázat társadalmi egyeztetése augusztusban lezárult. A 2023-1.1.1-PIACI_FÓKUSZ kódú pályázati felhívás hamarosan megjelenik.
A pályázat keretében a vállalkozások önállóan vagy konzorciumban, partnerek bevonásával megvalósított, piaci potenciállal rendelkező, a támogatás megtérülését valószínűsítő KFI projektjeinek támogatására (A alprogram), illetve vállalkozások és kutató-tudásközvetítő szervezetek konzorciumban megvalósított KFI projektjeinek támogatására (B alprogram) nyílik lehetőség.
Az A alprogramra önállóan és konzorciumi formában is pályázhatnak az érdeklődők. A B alprogramnál kizárólag konzorciumok pályázatát fogadják be.
A pályázati keretösszege 35 milliárd forint. Az igényelhető támogatás összege legalább 400, legfeljebb 800 millió forint lehet. A támogatás több részletben kapják meg a nyertes pályázók.
Fontos
A pályázat előminősítéssel indul, a szakmai vélemény iránti kérelmek benyújtására várhatóan szeptember második felében lesz lehetőség, ám abban az esetben, ha ezek támogatási igénye meghaladja a pályázat keretösszegének háromszorosát, a határidő előtt is lezárhatják a pályázatot.
Mire kérhető támogatás?
A pályázat alapvetően három területre fókuszál, de tartalmaz egy negyedik (egyéb kategóriát) is. Az egészséges élet megőrzését szolgáló megelőző, gyógyító és ellátó rendszereket érintő projektek közül az egészségmegőrző, betegségmegelőző fejlesztésektől, a diagnosztikán, a gyógyító beavatkozásokon és terápiákon át, az időskori életminőség javításáig, egészségügyi rendszerek megerősítése, valamint a társadalom egészségügyi veszélyekkel szembeni rezilienciájának megerősítésére irányuló eszköztár fejlesztésére szerepel.
Ezen a területen számolni kell azzal is, hogy előminősítésre is sor kerül, és csak akkor lehet beadni a pályázatot, ha ezen a pályázó megfelel.
A gazdaság zöld átmenetének és a körforgásos gazdaság kialakítását célzó projekteknél az európai zöld megállapodással összhangban a klímasemlegességet előmozdító modern, erőforrás-hatékony, versenyképes és fenntartható hazai gazdaság kialakítását támogató megoldások fejlesztése szerepel, az éghajlatváltozás és földrajzi alapok adta kihívásoktól, az energiatakarékosság növelése, a tiszta energiára való átállás felgyorsítása, saját energiahordozók kiaknázása, illetve energia-tárolási és hálózati innovációk területén át a fenntartható környezetgazdaság és bioalapú gazdaság különféle irányainak soráig.
Ez a fókuszterület a megújuló és természetes energiaforrások szélesebb körű elterjesztését lehetővé tevő technológiák kutatását és fejlesztését is magában foglalja az energiaigényes ágazatokban és a lakossági felhasználásban egyaránt.
A gazdaság és társadalom digitális átmenetét célzó fókuszterületet illetően a hazai infrastrukturális előnyök KFI területen történő kiaknázását, az élvonalbeli technológiák hazai fejlesztését, valamint fejlett kiberbiztonsági projektek és megoldások kidolgozását, továbbá a magas szintű digitális készségek fejlesztését lehetővé tevő alkalmazások fejlesztését, illetve a fejlett kiberbiztonsági projektek és megoldások kialakítását célzó projektekre kérhető támogatás.
Azoknál a K+F pályázatoknál, amelyek nem esnek a fentebb felsorolt fókuszterületekbe az „Egyéb” kategóriát kell majd megjeleníteni a jelentkezés során.
Kik pályázhatnak?
A pályázat keretében a projektekkel összefüggő minden lényeges költségre kiterjed a támogatás. Azok a vállalkozások pályázhatnak, amelyeknél az utolsó lezárt üzleti évben az átlagos statisztikai állományi létszám nem volt kevesebb 15 főnél, a saját tőke nem negatív.
Fontos figyelni arra, hogy az igényelt támogatás nem haladhatja meg a nettó árbevétel két és félszeresét. Az elvárások kiterjednek továbbá a projekt szakterületéhez kapcsolódó megfelelő végzettséggel rendelkező munkavállalók meglétére is.
A projekt végrehajtására rendelkezésre álló időtartam 24 hónap, illetve az egészséges élet megőrzését szolgáló megelőző, gyógyító és ellátó rendszereket érintő projektek esetében 24 hónap vagy 36 hónap. A támogatási kérelmeket december 22-ig lehet majd beadni. A támogatási döntések a jövő év első negyedévében várhatóak.
Forrás: Bankmonitor