Napenergia-űrfarm
A Föld feletti pályára tervezett napelemes űrfarm 2035-re már működőképes lehet. A Space Solar nevű, a brit Oxfordshire-ben működő technológiai cég szerint a projekt hozzájárulhatna Nagy-Britannia jövőbeni energiaellátásához. A 2 kilométer hosszú, napelemekből álló farm a mobiltelefon-jelekhez hasonlóan energiát küldene a földi vevőkhöz. A vállalat szerint a napelemes űrtechnológia több megújuló energiát termelne, mint a földi megfelelői.
Mi az a napenergia-űrfarm?
A napenergia-űrfarm a Föld felett keringő óriási napelemekből áll. A feltalálók az égbolt felé fordultak, mint a tiszta energia következő határa felé, mivel a napfény az űrben is begyűjthető.
Az űrben a napsugarak körülbelül tízszer erősebbek, mint a Földön, és 24 órán át, nem pedig csak a nappali órákban lehet őket befogni.
Tavaly októberben az Európai Űrügynökség (ESA) bemutatta egy olyan napenergia-farm tervét, amely 36 000 km-re lebegne a Föld felett.
„Egy ilyen projekt biztosítaná, hogy Európa kulcsszereplővé – és potenciálisan vezetővé – váljon az éghajlatváltozás mérséklését célzó, méretezhető tiszta energiamegoldásokért folytatott nemzetközi versenyben” – áll az ESA közleményében.
2035-re működőképes lehet a napelemes űrfarm
A Space Solar technológiai vállalat szerint az újrafelhasználható űrindítások terén elért innovációk mostanra „gazdaságilag életképessé” tették úszó napelemparkjukat.
A technológia létfontosságú energiaforrássá válhat az Egyesült Királyság számára, mivel a szárazföldi napelemparkok területének felét, a tengeri szélerőművek területének tizedét használja, miközben 13-szor több megújuló energiát termel.”Az űrből származó napenergiát már régóta a végső tiszta energiaforrásnak tekintik” – mondta Sam Alden, a Space Solar munkatársa a BBC brit hírcsatornának.
„Tényleg képesek leszünk arra, hogy jelentős hatást gyakoroljunk a nettó nullára és a bolygó fényes jövőjére.” A vállalat célja, hogy „a Föld energiaellátásának 20 százalékát 600 műhold segítségével biztosítsa” – folytatta.
Az Egyesült Királyság kormánya 6 millió fontot (6,9 millió eurót) különített el az űrbeli napenergia-kutatási projektekre Nagy-Britanniában, és további 5 millió fontot (5,8 millió eurót) a CASSIOPeiA nevű nemzetközi projektre, amely az űrből származó napenergiát tanulmányozza.