Kockázati tőkeprogram
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által kiírt Intelligens szakosodási kockázati tőkeprogram - VEKOP-2.1.2-17 keretében pályázhatnak (nem kutató jellegű) vállalkozások összesen 5 490 000 000 Ft keretében támogatásra, amelynek jelentkezési határideje 2023. december 31.
A tőkeprogram célja, hogy a nagy növekedési potenciállal és innovatív termékkel, vagy szolgáltatással rendelkező vállalkozások kockázati tőkéhez jussanak. A kiválasztott alapkezelők prioritásként kezelik, hogy támogatandó termék- és szolgáltatásfejlesztési projektek kapcsolódjanak a Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégiában (Nemzeti S3) megfogalmazott ágazati és horizontális prioritások vagy intelligens technológiák valamelyikéhez.
A felhívás a korábban meghirdetett, hasonló célú GINOP kockázati tőkeprogram tükörpályázata a Közép-Magyarország régió (budapesti és Pest megyei pályázók) részére.
Tőkeprogram résztvevői
- a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkársága, mint irányító hatóság
- a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt., mint az alapok alapját végrehajtó szervezet
- pénzügyi közvetítők, mint alapkezelők
- végső kedvezményezettek, azaz a tőkeprogram keretein belül támogatásra jogosult vállalkozások
A pénzügyi közvetítő kiválasztása az alkalmazandó uniós és nemzeti jognak megfelelően nyílt, át-látható és megkülönböztetéstől mentes közbeszerzési eljárás útján történik.
A tőkeprogram végső kedvezményezettjei
- magas növekedési potenciállal rendelkező,
- induló vagy érettségüket tekintve korai növekedési szakaszba tartozó,
- KFI tevékenységet felmutatni képes vagy azt vállaló kkv-k.
Előnyben részesülnek azon projektek, amelyek közvetlenül, vagy közvetve illeszkednek a Nemzeti S3 alábbi céljaihoz, szakosodási irányaihoz.
- Egészséges társadalom és jólét
- Fejlett jármű- és egyéb gépipari technológiák
- Tiszta és megújuló technológiák
- Fenntartható környezet
- Egészséges és helyi élelmiszerek
- Agrár-innováció
- IKT és szolgáltatások
- Befogadó és fenntartható társadalom, élhető környezet
- Intelligens technológiák
Rendelkezésre álló keretösszeg
A tőkeprogram teljes keretösszege 5,49 milliárd forint. A végső kedvezményezett vállalkozások a befektetési tárgyalási folyamat eredményeként meghatározott feltételektől függően 200-1500 millió forint összegben kaphatnak tőkebefektetést a pénzügyi közvetítőtől.
Magántőke aránya
A végső kedvezményezetteknek tőkebefektetést, kvázi sajáttőke-befektetést vagy hitelbefektetést nyújtó kockázatfinanszírozás esetében a támogatható vállalkozások szintjén további független forrásokat kell bevonni, hogy az összesített magánbefektetői részvételi arány elérje
- azon támogatható vállalkozások esetében, amelyek valamely piacon még nem hajtották végre első kereskedelmi értékesítésüket: a biztosított kockázatfinanszírozás 10%-át;
- azon támogatható vállalkozások esetében, amelyek az első kereskedelmi értékesítéstől számítva kevesebb, mint 7 éve működnek valamely piacon: a biztosított kockázatfinanszírozás 40%-át;
- azon támogatható vállalkozások esetében, amelyek új termék- vagy földrajzi piacra való belépés céljából készített üzleti terv alapján az előző 5 évben elért átlagos éves árbevételüknek 50%-át meghaladó első kockázatfinanszírozási célú befektetést igényelnek, valamint az előbb említett hétéves időszak eltelte után támogatható vállalkozásokba történő kiegészítő befektetés esetében: a biztosított kockázatfinanszírozási célú befektetés 60%-át.
Tőkeprogram időbeli keretei
- az alapkezelők kiválasztására vonatkozó felhívás meghirdetése: 2017. március 31-ig.
- az alapkezelők kiválasztása: 2017. III. negyedév
- a végső kedvezményezettek kiválasztásának megkezdése: 2017. IV. negyedév
- befektetési döntések meghozatala: 2023. december 31-ig
- elszámolási időszak vége: 2023. december 31.
- az Alapra terhelhető költségek legkésőbbi dátuma: 2029. december 31.
(visszafizetett források nélkül 2023. december 31.)
- a tőkealap futamideje 13 év.