Mégis hogyan lehetséges, hogy egy SAP-t alkalmazó vállalatnál egyes alapanyagokból a felhalmozódó készlet, más alapanyagokból pedig a sztochasztikus alapanyag hiány okoz fennakadásokat? A legtöbb vállalatnál -a vállalati struktúra velejárójaként- az egyes alegységek a saját készletezési optimumukat állítják be. Ez nem azonos a teljes termék előállítás optimumával. Az egész ellátási láncot kell optimalizálni, nemcsak annak egyes elemeit. A Lean bevezetése fogja megoldani a teljes készlet optimalizációt.
A logisztikával az SAP 7 teljes modulja foglalkozik (LO: General logistics, MM: Materials management, PM: Plant maintenance,PP: Production Planning, PS: Project planning, QM: Quality management, SD: Sales and Distribution)
Külön almodulok felelősek az alapanyagokért (például: PP-KAB: Kanban/just-in-time, PP-MRP: Material requirements planning)
Azt gondolhatnánk, hogy lehetetlen egy ilyen komplex rendszernél a fennakadás. Pedig sok ilyen vállalattal találkoztunk eddig.
A készletezési költségek általában csökkennek az SAP bevezetése után, ám még így is magasak maradnak. Az alapanyagok az egyes részfeladatokhoz megérkeznek ugyan, de a komplett termék előállítás mégis akadozhat.
A problémát az okozza, hogy az SAP az alapján tervez, és informál, ami adatot beletáplálnak. A legtöbb vállalatnál -a vállalati struktúra velejárójaként- az egyes alegységek a saját készletezési optimumukat állítják be. Ez nem azonos a teljes termékelőállítás optimumával. Így az egész termelési láncot kell optimalizálni, nemcsak annak egyes elemeit.
A lean management filozófia célja, hogy mindig a teljes rendszert vizsgáljuk, és a folyamatokat a maguk komplexitásában javítsuk, sosem egy – egy kiragadott elem bármilyen tökéletesre csiszolásával. Ha a lean management eszközrendszerét vizsgáljuk, akkor persze látványos elemeket is találunk, ilyenek pl. a vizualizálás lehetőségei, mint az andon tábla, chartok, a kivetített teljesítménymutatók, selejtszám, meghibásodási ráta, munkahelyi balesetek, dolgozói javaslatok száma, értéke, stb. Sok vállalat ezekkel azonosítja a lean rendszert. Arra a kérdésre viszont már nehezebben válaszolnak, hogy milyen módon szervezik a belső képzéseket, milyen motivációs rendszerrel kívánják elérni, hogy a dolgozók vállalják, hogy más területekkel is megismerkednek, betanulnak, milyen munkakör gazdagítási és / vagy szélesítési lehetőségei vannak az egyes műveleti helyeken dolgozóknak.Többnyire ugyanilyen értetlenség fogadja azokat a kérdéseket is, melyek arra irányulnak, miként sikerült a költség-elszámolási és kontrolling rendszert a lean alapú munkafolyamatokhoz igazítani (pl. tevékenység alapú költségszámítás révén, stb.), vagy milyen módon történik a kapacitások kiegyenlítése, és a termeléssel szinkron beszerzés működése, és mindez hogyan jelenik meg a beszállítói értékelési rendszerben, amit nyilván rendszeresen felülvizsgálnak.
Nemrégiben befejezett optimalizációs projektünk esettanulmányát - mely épp egy SAP-t alkalmazó vállalat fröccsöntő üzemében értünk el jelentős eredményeket - elérhetővé tettük cégek számára.
+36 1 2200 661