Drónos anyagmeghatározás segítheti a veszélyes anyagok felismerését a jövőben
Magyar-török kutatás-fejlesztési együttműködés vizsgálja a lézerindukált letörési spektroszkópia (LIBS) módszer segítségével távolból történő anyagmeghatározási technológiához kapcsolódó új hordozható eszköz kifejlesztésének lehetőségét.
A LIBS egy olyan anyagvizsgálati módszer, amely nagy energiájú rövid lézerimpulzust használ a minta felületének elpárologtatására és plazmává alakítására. Az így keletkezett plazma színképét elemezve megállapítható a minta összetétele. A LIBS felhasználási területei például a következőek:
• Környezetvédelem: A LIBS segítségével lehet azonosítani a talajban és a vízben található szennyező anyagokat
• Űrkutatás: A LIBS technológiát alkalmazzák a Mars felszínének elemzésére, hogy megállapítsák a bolygó összetételét
• Művészettörténet: A LIBS segítségével lehet azonosítani a festmények összetevőit, ami segíthet a festmények korának meghatározásában
LIBS technológia ötvözése a drón technológiával egy olyan új innovatív mérőműszert eredményez, mely a nehezen megközelíthető, vagy nagy kiterjedésű helyszíneken is képes anyagelemzést végezni a magasból, így könnyítve meg akár a veszélyes anyagok talajban vagy vízben való kimutatását.
A Solver Unio vezette magyar innovációs konzorcium, melynek tagjai közé tartozik a Rotors and Carms Zrt és a Wigner Fizikai Kutatóközpont is, vizsgálja egy olyan LIBS technológiát alkalmazó eszköz kifejlesztését, mely hordozható méretű és a dróntechnikának köszönhetően magasból is képes az anyagösszetétel meghatározására és így a káros anyagok kimutatására
A Solver Unio Kft ezzel az új kutatással bővíti a K+F részlegének eddigi szenzortechnológiai innovációinak sorát.