Üdvözöljük a Solver Unio Fejlesztési Tanácsadó Kft weboldalán!
+36 1 2200 661
solverunio@solvergroup.hu

Sajtószoba

Műanyagok tesztelése

Műanyagok tesztelése

A műanyagokat öregedési tesztnek vetik alá, hogy kielégítő teljesítmény arányt érjenek el. Szinte minden műanyag terméket tesztelni kell, mielőtt elhagyja a gyárat. Ennek egyik oka a termék megbízhatóságának növelése. Új termékek esetében értékelni kell az új részegységek vagy teljes egységek teljesítményét. Ezáltal a terméktervezés, az anyag- és folyamathibák, az elöregedett termékek teljesítménye stabil tartományba kerülhet a gyár elhagyása előtt, és a javítási arány is csökkenhet.

Miért van szükség gyorsított UV időjárási vizsgálatra?

Hevítéskor a műanyag meglágyul vagy megolvad. Főleg, ha magas hőmérsékletnek van kitéve. Köztudott, hogy a műanyag gyorsan degradálódik, ha közvetlen kültéri napfénynek van kitéve. A kültéri expozíció és az öregedés olyan fő tényezők eredménye, mint az UV-sugárzási energia és a tényleges használati körülmények, mint a nedvesség, ózon, oxigén és hő. Tekintettel az összetett öregedési mechanizmusra, átfogó értékelést kell végezni, miután alapvető ismereteket szereztünk a különböző fő tényezők polimerekre gyakorolt hatásáról. Ezért annak érdekében, hogy megismerjük a polimerek stabilitásának változását a különböző tényezők hatására, több alapvető információt kell összegyűjteni, és erőfeszítéseket kell tenni gyakorlati gyorsított öregítési vizsgálati módszerek kialakítására.

A műanyag UV-öregedéstesztelő kamra képes szimulálni a napfény, eső és harmat okozta sérüléseket az anyagokban.  Az UV fluoreszcens készülék ultraibolya (UV) lámpákat használ a napfény hatásának szimulálására, hideget pedig a nedvesség, az eső és a harmat szimulálására.

A vizsgálandó anyagot egy adott hőmérsékleten tesztelik a váltakozó UV fény és nedvesség ciklusprogramok során. Az UV több napos vagy hetes tesztelés után képes reprodukálni azokat a veszélyeket, amelyek a szabadban hónapok vagy évek alatt jelentkeznek.

A műanyag degradációs jellemzői a következők: fakulás, elszíneződés, fényesség elvesztése, krétásodás, repedés, homályosodás, hólyagosodás, ridegedés, szilárdságvesztés és oxidáció.

A napfény UV-sugárzása számos káros hatással lehet a műanyagokra, többek között:

Fakulás/szín vesztés: Az UV-sugárzás a műanyagok fakulását vagy elszíneződését okozhatja, különösen azokon, amelyek hosszabb ideig közvetlen napfénynek vannak kitéve. Ez esztétika megjelenés és a műanyagok vizuális romlásához vezethet.

 A szilárdság és a rugalmasság elvesztése: Az UV-sugárzás csökkenti a műanyagok mechanikai tulajdonságait, beleértve a szilárdságot, a rugalmasságot és a nyúlást. Ez csökkenti a műanyagok teljesítményét, szerkezeti integritását és élettartamát.

Felületi degradáció: Az UV-sugárzás a műanyagok felületi szerkezetének károsodását okozhatja, aminek következtében a szálak meggyengülnek, a felület pedig megrepedhet vagy lepattoghat. Ez érdes vagy kopott textúrát eredményezhet, ami csökkenti a használhatóságot és negatívan befolyásolja a műanyagok teljesítményét.

A funkcionális tulajdonságok romlása: Az UV-sugárzás csökkentheti a műanyagok funkcionális tulajdonságait is, mint például a vízállóságot, az égésállóságot vagy az antimikrobiális tulajdonságokat, amelyek bizonyos alkalmazásoknál fontosak lehetnek. Emiatt a műanyagok elveszíthetik a kívánt funkcionalitást és az elvárt tulajdonságaikat.

UV gyorsított időjárásálló kamra és szabvány műanyagokhoz

A műanyagok azon képessége, hogy ellenálló legyen elektromos, mechanikai és optikai tényezőknek és fény-, hő- és víz károsító hatásainak, számos alkalmazásnál nagyon fontos lehet. Ennek a gyakorlatnak az a célja, hogy a végfelhasználás során fellépő körülményeknek megfelelő tulajdonságváltozásokat idézzen elő, ideértve a napfény, a nedvesség és a hő hatásait. Nem célja a gyakorlatban használt helyi időjárási jelenségek, például a légköri szennyezés, a biológiai tényezők és a sósvíz által okozott károsodás szimulálása. A laboratóriumok közötti vizsgálati eredmények reprodukálhatósága jónak bizonyult, ha az anyagok stabilitását teljesítmény-besorolás alapján értékelik más anyagokhoz képest. Ebből adódóan, egy hasonló, ismert teljesítményű anyag (kontroll) expozíciója a vizsgálati anyagokkal egyidejűleg erősen ajánlott.

A gyakorlatnak való megfeleléshez olyan UV-készüléket kell használni, amely megfelel a G 151 és G 154 szabványokban meghatározott követelményeknek. Eltérő rendelkezés hiányában a fénycső UV-lámpa spektrális teljesítményeloszlásának meg kell felelnie az UVA 340 lámpákra vonatkozó G 154 gyakorlat követelményeinek. Az alábbi képen egy tipikus UVA-340 lámpa spektrális besugárzási és a viszonyítási alapot jelentő napsugárzás görbéje látható.

Tesztminta

Ahol praktikus, ajánlatos a mintákat úgy méretezni, hogy illeszkedjenek az expozíciós készülékhez mellékelt mintatartókhoz és állványokhoz. A próbatesteket úgy kell elhelyezni, hogy csak a tartó általi alátámasztáshoz szükséges minimális mintafelületet fedjék le, hacsak nem a vizsgálat szerves részét képezik egy speciális hátlappal együtt. Az exponálatlan felületet nem szabad a vizsgálati terület részeként használni. Szigetelőanyag minták, például habok esetében a próbatest maximális vastagsága 20 mm, hogy a megfelelő hőátadás biztosított legyen a kondenzációhoz. Exponálatlan mintákat is meg kell tartani minden értékelt anyagból. A mintákat 24 óránál több időre nem szabad a vizsgálatok között az expozíciós készülékből kivenni, majd visszahelyezni teszt folytatásához, mivel ez nem eredményezi minden anyagon ugyanazt az eredményt, az ilyen típusú megszakítás nélkül végzett vizsgálatokhoz viszonyítva. Ha a mintákat legalább 24 órára eltávolítják az expozíciós készülékből, majd visszahelyezésre kerül további expozícióhoz, abban az esetben ez számít eltelt időnek. Ha nincs másképp megadva, a készüléket be kell programozni ennek megfelelően a következő tesztciklusok egyikére. A készüléket folyamatosan működtetni kell.

"A" ciklus:

8 órás UV sugárzás, szigetelés nélküli fekete panel 60-63°C hőmérsékleten szabályozva

4 óra kondenzáció, szigetelés nélküli fekete panel 50-63°C hőmérsékleten szabályozva

(A legtöbb általános alkalmazáshoz ez a használatos)

"B" ciklus:

8 óra UV, szigetelés nélküli fekete panel hőmérséklet 70-63°C között szabályozva

4 óra kondenzáció, szigetelés nélküli fekete panel 50-63°C hőmérsékleten szabályozva

(Általában autóipari alkalmazásokhoz használatos) Megjegyzés: A B ciklus egyenértékű a SAE J2020 szabványban meghatározott expozíciós tesztciklussal.

"C" ciklus:

8 óra UV, szigetelés nélküli fekete panel hőmérséklet 50-63°C között szabályozva

4 óra kondenzáció, szigetelés nélküli fekete panel 50-63°C hőmérsékleten szabályozva

(Általában bizonyos műanyag építőipari termékekhez használatos)

A G 154 gyakorlat számos egyéb expozíciós ciklust sorol fel, melyeket nemfémes anyagok fluoreszkáló UV-expozíciójához alkalmaznak.

 

Szerző: LIB Industry
2023.08.17.

További híreink

Az Uaviator bemutatja a 10 000 km-t elérni képes Phantom Drone magyar innovációt.

A légi technológia gyors fejlődése közepette a magyar fejlesztésű PHANTOM diszkrét és hatékony lehetőségként jelenik meg az igényes küldetésekhez. Úgy tervezték, hogy kitolja a drónok képességeinek
Tovább olvasom >

Innováció szerepe a gazdasági fejlődésben

Az innováció egy rendkívül fontos és sokoldalú jelenség, amely alapvetően meghatározza a gazdasági növekedést, a versenyképességet és a társadalmi fejlődést.
Tovább olvasom >

GINOP Plusz 2.1.1-24 Fókuszterületi innovációs projektek támogatása

Várhatóan októberben indul a GINOP Plusz 2.1.1-24 :Fókuszterületi innovációs projektek támogatása pályázat. A Páylázat által támogatott tevékenységek: kísérleti fejlesztés, ipari (alkalmazott)
Tovább olvasom >

Kiemelt hírek

A biomassza termolitikus hasznosítása

Anyagtudományi laborszolgáltatások fejlesztése

Drónos anyagmeghatározás

Syb rendszer fejlesztése

Legfrissebb Hírek

Az Uaviator bemutatja a 10 000 km-t elérni képes Phantom Drone magyar innovációt.

Innováció szerepe a gazdasági fejlődésben

GINOP Plusz 2.1.1-24 Fókuszterületi innovációs projektek támogatása

A tökéletes nyári kiegészítő: itt a napelemes kalap, ami tölteni tudja a telefonját


Értesüljön ön is elsőkézből!

Amennyiben szeretne értesülni aktuális eseményeinkről, iratkozzon fel email címe és neve segítségével! Feliratkozásával hozzájárul adatai kezeléséhez. Adatait harmadik félnek nem adjuk ki.

SolverUnio Kft. Minden jog fenntartva!
Honlaptérkép     Adatvédelem     Impresszum