Pályázati tanácsadás, pályázatok kidolgozása, utógondozás Kutatási-tervezési projectekhez, fejlesztésekhez, beruházásokhoz szakmai segítséget nyújtunk a projekt előkészítéstől a forráskeresésen és pályázatkészítésen át, az elnyert támogatások hatékony felhasználásáig és szakszerű elszámolásáig (monitoring) bezárólag. A pályázati úton elnyerhető hazai és nemzetközi (elsősorban EU-s) források megszerzéséhez gyakorlott pályázatkészítő csapatunk nyújt segítséget (mérnökök, közgazdászok, képesített pályázatírók). Az aktuális pályázati lehetőségek ismeretében a fejlesztések a kiírt támogatásokkal szinkronban, hatékonyabban valósulnak meg. Igény esetén társfinanszírozásban (hitelfelvétel, pályázattal együttesen alkalmazható lízingelési lehetőség) is tudunk segíteni. Fontosabb tanácsadási területeink: EU-források és programmenedzsment Nemzeti Fejlesztési Terv alapú pályázatok (GVOP, KIOP, HEFOP, AVOP, ROP) Szakminisztériumi pályázatok (környezetvédelem, kutatásfejlesztés, munkahelyteremtés)
Az EU támogatások típusai
Az Európai Unió 1990 óta nyújt anyagi támogatást Magyarországnak. 1990 óta, a Phare program keretében hazánk évi 100-120 millió eurót kapott előbb a piacgazdaság és a többpárti demokratikus intézményrendszer kiépítésére, majd az EU-csatlakozás előkészítésére, a jogharmonizációra és a tagságból adódó kötelezettségek teljesítéséért felelős intézmények kiépítésére. A csatlakozás után megszerezhető támogatásokra fogadására történő felkészülés 2000-től került az érdeklődés középpontjába. Ekkor indult útjára a környezetvédelmi és infrastrukturális fejlesztéseket finanszírozó ISPA program, illetve a mezőgazdasági és vidékfejlesztési célú SAPARD. Ezzel egyidőben az EU Magyarországnak szánt éves támogatási keretét negyed milliárd euróra - több, mint 60 milliárd forintra - bővítette. Így az 1990 óta eltelt 14 év alatt a Phare, az ISPA és a SAPARD által biztosított támogatások együttes értéke Magyarországon megközelítette az 500 milliárd forintot.
Az EU tagállamaként Magyarország 2004-től új támogatási formákat vehet igénybe. Az úgynevezett strukturális alapok és a Kohéziós Alap terhére a 2004-2006 közötti időszakra az Unió 3 milliárd eurót ajánlott fel hazánknak. Az ebből a támogatásból finanszírozható, legkésőbb 2008-ig befejezendő fejlesztések együttes értéke várhatóan meghaladja majd az ezer milliárd forintot. A nagyobb támogatási összegnek megfelelően az ambíciók is változtak: a 2004-től induló programok célja a gazdasági és társadalmi fejlődés érezhető felgyorsítása, az Európa és Magyarország, illetve az egyes magyar régiók között fennálló fejlődési különbségek mérséklése.
A támogatási célok
Az EU-források felhasználási céljait a Nemzeti Fejlesztési Terv és a hozzá kapcsolódó Kohéziós Alap Keretstratégia rögzítette. Ezeket a dokumentumokat - széles körű társadalmi vitát követően - a Kormány készítette el és nyújtotta be az Európai Unióhoz, mely azokat 2003 végén elfogadta. Így, kihasználva a csatlakozási szerződés által biztosított lehetőséget, 2004 év elejétől megkezdhetjük a megítélt támogatás felhasználását. A strukturális alapok - az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az Európai Szociális Alap, illetve az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Orientációs Részlege -feladataival összhangban a magyar Nemzeti Fejlesztési Terv öt fő területen - öt ún. Operatív Program keretében - nyújt támogatást állami, önkormányzati, vállalkozói, vagy civil szervezetek által előkészített fejlesztések lebonyolításához.
- A Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) feladata a befektetések ösztönzése, a kis- és középvállalkozások támogatása, a kutatásfejlesztés és az információs társadalom kiépülésének elősegítése.
- A Környezetvédelmi és Infrastruktúra Operatív Program (KIOP) célja - többek között - az ivóvíz-szolgáltatás, a környezetbarát szennyvíz- és hulladék-elhelyezés, kármentesítés az ivóvízbázisok védelme érdekében, illetve a főútvonalak műszaki állapotának javítása és a környezetkímélő közlekedés támogatása.
- A Humán Erőforrás Operatív Program (HEFOP) a munkanélküliség csökkentését, a foglalkoztatás bővítését célozza képzéssel, oktatással, a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok munkához jutási esélyeinek javításával, és támogatja az egészségügyi fejlesztését is.
- Az Agrár és Vidékfejlesztési Operatív Program (AVOP) a mezőgazdasági termelők, vállalkozások versenyképességéhez kíván hozzájárulni a termelést és termékfeldolgozást szolgáló beruházások támogatásával. A vidéki térségek fejlesztését a mezőgazdasághoz kötődő infrastruktúra fejlesztése, alternatív jövedelemszerzési lehetőségek kialakítása, illetve a falufejlesztés, a vidék tárgyi és szellemi örökségének megőrzése szolgálja.
- A Regionális Operatív Program (ROP) célja a régiók saját fejlődési potenciáljának kiaknázása, a gazdasági és társadalmi fejlődés helyi lehetőségeinek kihasználása. Ezen belül elsősorban a térségi infrastruktúra, a turisztikai potenciál fejlesztése, a városrehabilitáció, a helyi foglalkoztatási kezdeményezések, a közigazgatás kapnak hangsúlyt.
A támogatás rendszer működése
A strukturális alapok támogatásait az esetek döntő többségében országos nyílt pályázatok keretében osztják el. A Nemzeti Fejlesztési Terv keretében több, mint 60 különböző pályázat kiírása várható. Fontos, és mindenképpen örömteli hír, hogy a pályáztatást nem Brüsszel, nem az Európai Unió, hanem közvetlenül az adott szakterületért felelős magyar minisztériumok kijelölt szervezeti egységei - az úgy nevezett irányító hatóságok, és a nevükben eljáró közreműködő szervezetek - végzik. Ennek megfelelően minden pályázatot magyar nyelven, Magyarországon kell benyújtani. A sikeres pályázat elkészítéséhez elégséges a pályázati kiírás pontos áttanulmányozása. A brüsszeli EU-bürokrácia rejtelmeivel a pályázóknak nem kell foglalkozniuk.
A Kohéziós Alap, illetve a Nemzeti Fejlesztési Terv néhány intézkedései esetében formális pályázat meghirdetésére nem kerül sor - vagy azért, mert a támogatás központi állami beruházásokat szolgál majd, vagy azért, mert az esélyes projektek körét az érintett tárcák már egy korábbi pályázaton meghatározták. E projektek kidolgozását az érintett tárcák és önkormányzatok már megkezdték.
+36 1 2200 661