Nemzeti Technológiai és Szellemi Tulajdon kockázati tőkeprogram - GINOP-8.1.3/A-16
2023. december 31-ig pályázhatnak nem kutató jellegű vállalkozások a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által kiírt Nemzeti Technológiai és Szellemi Tulajdon kockázati tőkeprogramra - GINOP-8.1.3/A-16.
A tőkeprogram célja, hogy induló vagy fiatal innovatív, nagy növekedési potenciállal rendelkező kkv-k tőketámogatás révén ötletek megvalósításával, prototípusok továbbfejlesztésével jelentősen innovatív terméket, szolgáltatást hozzanak létre, vezessenek nemzetközi piacra. A kockázati tőkeprogram megvalósítására állami tulajdonú tőkealap-kezelő társaság jön létre, amely tőkebefektetésekkel képes hozzájárulni a nemzetgazdasági teljesítmény növeléséhez.
A tőkeprogram keretében a finanszírozott projekteknek Magyarország kevésbé fejlett régióiban kell megvalósulniuk, ezért a Közép-Magyarország régió területén megvalósuló projektek nem támogathatóak.
A tőkeprogram résztvevői
- a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkársága, mint irányító hatóság
- a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt., mint alapok alapját végrehajtó szervezet
- a Corvinus Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., mint kiválasztott pénzügyi közvetítő (alapkezelő)
- végső kedvezményezettek, a tőkeprogram keretein belül támogatásra jogosultak
A tőkeprogram végső kedvezményezettjei
- magas növekedési potenciállal rendelkező,
- induló vagy érettségüket tekintve korai növekedési szakaszba tartozó,
- KFI tevékenységet felmutatni képes vagy azt vállaló kkv-k.
Elsősorban azon projektek részesülhetnek támogatásban, amelyek közvetlenül, vagy közvetve illeszkednek a Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégia (S3) alábbi céljaihoz, szakosodási irányaihoz:
- Egészséges társadalom és jólét
- Fejlett jármű- és egyéb gépipari technológiák
- Tiszta és megújuló technológiák
- Fenntartható környezet
- Egészséges és helyi élelmiszerek
- Agrár-innováció
- IKT és szolgáltatások
- Befogadó és fenntartható társadalom, élhető környezet
- Intelligens technológiák
Az alapkezelő a tőkeprogram keretében inkubációs (pre-seed), magvető (seed) és korai befektetéseket hajthat végre.
Rendelkezésre álló keretösszeg
A tőkeprogram teljes keretösszege 30 milliárd forint GINOP-forrás. A végső kedvezményezett vállalkozások fejlettségi szintjüktől (életszakaszuktól) és a befektetési tárgyalási folyamat eredményeként meghatározott feltételeiktől függően 9-500 millió Ft értéksávban kaphatnak tőkebefektetést a pénzügyi közvetítőtől.
Magántőke aránya
Az induló vállalkozásnak nyújtott csekélyösszegű támogatás esetén a jogszabályok szerint nincs szükség magánforrás bevonására. Ugyanakkor az alapkezelőnek a tőkeáttételi hatás érdekében törekednie kell külső magánbefektetők bevonására az egyes tranzakciók szintjén, co-investment konstrukcióban. Ezért a projektötletek értékelési rendszerében pozitívabb elbírálásban részesül az angyalbefektetővel vagy mentorral rendelkező vállalkozás. Kötelező jellegű magántőke bevonásra kizárólag abban az esetben kerül sor, ahol ezt a finanszírozási jogcím kifejezetten előírja.
Tőkeprogram időbeli keretei
- a végső kedvezményezettek kiválasztása: 2017. január 1-től, az állami alapkezelő kiválasztásának függvényében
- befektetési döntések meghozatala: 2023. december 31-ig
- elszámolási időszak vége: 2023. december 31.
- az Alapra terhelhető költségek legkésőbbi dátuma: 2029. december 31. (visszafizetett források nélkül 2023. december 31.)
- a tőkealap futamideje 13 év.