Sétány napelemes térkőből
Napjainkban a napelemes energiatermelés népszerűvé vált és egyre több fejlesztéssel találkozhatunk az iparágban. Egy ilyen hazai fejlesztés ezt az újrahasznosítással egyesítette így termelve energiát az utca járófelületéről.
A hollandiai Groningenben adták át az Európai Unió új napelemes sétányát, ami amellett, hogy évente körülbelül 53 ezer kilowattóra villamos energiát állít elő, műanyag újrahasznosításával készült. A 400 négyzetméteres utat a magyar fejlesztésű Platio napelemes térkővel építette meg a terméket gyártó Platio Solar és a holland Bengsolar.
A sétány által előállított villamos energiát a groningeni városháza használja az épület áramellátására és az elektromos autók töltésére. A projekt része a Making City EU kezdeményezésnek, amelynek célja a pozitív energiájú városrészek fejlesztése.
A Platio napelemes térkövek duplán fenntarthatóak, mivel nemcsak zöld energiát biztosítanak, hanem újrahasznosított műanyagból is készülnek. Valamint kétszeresen hasznosítja a helyet: a napelemes gyalogút áramot termel, miközben az emberek biztonságosan sétálnak rajta
Philip Broeksma, a groningeni önkormányzat energiaügyi tanácsosának elmondása szerint, ez egy pozitív példa arra, hogyan lehet a városi teret okosan és fenntartható módon használni.
Sebők András, a Platio Solar ügyvezető igazgatójának beszámolója szerint a sétány termelési volumene nagyjából 18 tonna szén-dioxidot egyenlít ki. Theo Hoek, a Bengsolar munkatársa hozzátette, hogy a megtermelt energia 18 átlagos holland háztartás éves energiaszükségletének felel meg.