Az IPMS Consulting-Solver Unio konzorciuma által fejlesztett, energia szektorra specializált szoftverarchitektúrája hibrid felhővel közösen használható bármely vállalatirányítási rendszer költséghatékony, automatikusan skálázódó üzemeltetésére.
Felhőszolgáltatás és e-energia
Egy olyan hibridrendszer került kialakításra, amely a klasszikus felhőszolgáltatásokhoz kapcsolható, de biztonságos és szolgáltatófüggetlen.
Az okos mérők/smart meters beépítésével a fogyasztóknál rengeteg adat keletkezik. Csak a 2021-től hatályos a nagyvállalatokra és nagyfogyasztókra vonatkozó jogszabályi kötelezettségből eredő almérési kötelezettség akár több millió okosmérőt jelenthet, amelyek folyamatosan szolgáltatnak nagymennyiségű adatot. Ezek tárolására is lehetőséget adhat konzorcium által fejlesztett hibrid felhő rendszer, amelynek adattárolási kapacitása folyamatosan, modulárisan bővíthető – így újabb okos mérők csatlakozása esetén is képesek kiszolgálni a felhasználókat.
A rendszer alkalmas a mérőkből érkező adatok valós idejű rögzítésére, gyűjtésére és tárolására. Így lehetővé teszi az energiafogyasztás objektív mérését, kiértékelését és az esetleges meghibásodások észlelését/követését. Alkalmas hatékony energiamenedzsment kialakítására, az adatok elemzésére.
Adatgyűjtés a megújuló energiák területén
Napjainkban egyre aktuálisabbá válik a fosszilis energiahordozókról való részleges áttérés a megújuló energiahordozókra. Egyrészt a kimerülő készletek – gáz, szén, kőolaj -, másrészt a környezetvédelmi megfontolásokból, harmadrészt a környezetszennyezés visszaszorítása – ökológiai lábnyom csökkentése - miatt (fenntartható fejlődés).
Az Európai Bizottság távolabbi terveiben szerepel 2050-re a villamosenergia szektor dekarbonizációja. Ez a jelenleg létező atomerőművek további növelése nélkül; de a fejlődő igények kielégítéséhez szükséges energia előállításához a megújuló energiák hasznosításának növelése, illetve nagyobb mértékű bevonása szükséges, ugyanis az energiával való helyes gazdálkodás és a megújuló energiák igénybevétele jelentős mértékben képes az üvegház hatású gázkibocsátás visszaszorítására.
A megújuló energiák alkalmazásában az országok lehetőségei nagymértékben függenek a térségük természeti adottságaitól is.
Egyes országokban a szélenergia, míg másokban a nap- vagy a vízenergia hasznosítása a meghatározó. A geotermiában rejlő lehetőségeket egyelőre kiaknázatlanok. A napenergia, szélenergia, biomassza és geotermikus energia alkalmazása jelentősen csökkenti a fosszilis energiahordozóktól való függetlenedésünket.
A megújuló energiák közül Magyarországon a napenergia hasznosítása a legdinamikusabban növekvő megújuló energetikai alágazat, amit a fotovoltaikus erőműparkok beruházási volumene is fémjelez. Nem csoda, hiszen a kormányzat elsődlegesen a napenergia, és csak másodsorban a geotermikus energia és biomassza, mint megújulóenergia hasznosítását részesíti előnyben (Magyarország Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési Terv).
Felhőrendszerekbe kapcsolt megújuló energia mérés
A megújuló energiaforrás hasznosító berendezésekből származó big data adatok kinyerése, feldolgozása és elemzési lehetősége hazánkban jelentős kihívást okoz a fotovoltaikus erőműpark üzemeltetőinek. Hiszen a nagyméretű naperőmű parkok menetrendezési kötelezettsége az adatok megbízhatóságán és kiértékelési módszertanán múlik.
Az általunk fejlesztett hibrid, a felhővel közösen használható, automatikusan skálázható rendszer kifejezetten alkalmas ezen erőműparkokban keletkezett big data adatok tárolására, skálázhatóságából eredően a rendkívül gyors kiértékelésére, továbbá az ezekből származó eredmények és információk elérésére bármilyen platformról.
A valós idejű adatok rendkívül hasznosak a naperőmű által előállítandó villamos energia mennyiség 15 percen belüli előirányozására, pénzügyileg is értékes információt szolgáltatnak az üzemeltetőknek, illetve ezen rendszereket kutató-fejlesztő intézményeknek.
Az általunk fejlesztett, a menetrendezést szolgáló számítási algoritmus felhőben tárolt adatai bárhonnan lekérdezhetők, a termelés és az erőmű környezetének meteorológia körülményei közötti korrelációt, illetve összefüggést is lehet vizsgálni.
Mivel a rendszer nagy mennyiségű adatot (big data) képes tárolni, így azokból komplex - energia termelés-felhasználás – elemzésekre van lehetőség, amely elősegíti a tervezést és segít összehangolni a két ’oldalt’. Adott fogyasztási igényekhez viszonyítva megállapítható a naperőműpark nagysága, beruházási volumene, és lehetővé válik személyre szabott megújulóenergia forrás által termelt energia egy hatékony energiamenedzsment melletti előállítása.
A hibrid felhő rendszer és az integrált vállalatirányítási rendszer összekapcsolása által az adatok (termelés, fogyasztás, hálózatra táplált villamos-energia mennyiség, számlázási adatok/költségek) online jutnak el a vállalat különböző részlegeire, ahol azok feldolgozhatóvá válnak. Így egyszerűbb, és optimalizálható a termeléshez szükséges erőforrások megtervezése.
+36 1 2200 661