Üdvözöljük a Solver Unio Fejlesztési Tanácsadó Kft weboldalán!
+36 1 2200 661
solverunio@solvergroup.hu

Sajtószoba

Új EU stratégia

Új EU stratégia

Az innovációban és a pályázatokon való sikeressé váláshoz kapnak praktikus segítséget a hazai vállalkozók.

Kedden - 2023. május 02-án - vált publikussá a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal új stratégiája, amellyel a hazai kis- és középvállalkozások hóna alá nyúlnak, hogy az Európai Unió pályázatain való részvétel és a kutatás-fejlesztés is hatékonyabbá váljon, igazodva a középtávú kormányzati célokhoz.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) négy éve készítette el a 2021–2030-as időszakra vonatkozó Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Stratégiáját. Előrebocsátották a magyar kormány páros célját, hogy 2030-ra Európa öt legélhetőbb országa között legyen a miénk, továbbá férjünk be az Európai Unió öt legversenyképesebb országa közé is.

Ebből levezetve az ITM, a Pénzügyminisztérium és a Magyar Nemzeti Bank hat kiemelt területet határozott meg:

  • adózás
  • foglalkoztatás
  • közszféra
  • egészségügy
  • oktatás
  • vállalati környezet

Ezekhez kapcsolódik szervesen a magyar kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) szakpolitika.

A bűvös három százalék

A stratégia rögzítette, hogy 2030-ra a K+F ráfordítások GDP-hez mért arányának, az úgynevezett GERD-mutatónak 3 százalékra kéne emelkednie, amibe persze beletartoznak a vállalati és az állami szféra ráfordításai, illetve a felsőoktatási intézmények, a kutatóintézetek hozzájárulásai is.

A korabeli Eurostat-adatok alapján Svédország, Ausztria, Dánia és Németország kivételével minden EU-tagország az említett célérték alatt, Magyarország éppenséggel a középmezőnyben teljesített.

Nem véletlenül állapították meg a dolgozatban, hogy „a tudományos szféra és a vállalkozások hatékony együttműködése az ország versenyképességének egyik záloga. Az együttműködések közül kiemelt szerep jut a kkv-k innovációját ösztönzőknek. Az egyetemi, kutatóintézeti, vállalati tudáskapacitások összehangolása, szoros kooperációja teremt lehetőséget a felsőoktatási intézmények, az állami és privát vállalatok közötti innovációs projektek kidolgozására és további jelentős EU-s források megszerzésére.”

Itt lépnek képbe a mostani programok.

Volt, hogy szinte minden átment

Iparági pletyka szerint a Piac23 és a KKV Start programokat jelentik be kedden, amelyek egyebek között abban kívánnak segíteni, hogy a magyar vállalatok közvetlen EU-s pályázati forrásokból részesülhessenek.

Amint azt Gyökeres Zoltán uniós fejlesztéspolitikai szakértő hozzátette:  – „ez nagyon jó lesz, mert a piac ki van rá éhezve, hogy a K+F támogatás beinduljon, és jó projektek vannak a tarsolyban.”

Emlékeztetett a közelmúlt hazai fejlesztési történelemére, amelyben a 2006-tól 2014-ig működő Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél „szinte minden átment, ami jól volt megfogalmazva”, majd a Pálinkás-korszak nagyon szép fejlődési ívet rajzolt, de csak azoknak, akiknek az ötletei megfeleltek a vezetői ízlésnek.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal élén Birkner Zoltán következett, akivel a szektor ráállt a szakmai megközelítésre, hogy a projekt ne csak jól hangozzon, de a piacon is felhasználható legyen. Idén március 7-től már Kiss Ádám az intézmény vezetője, és a mostani programok az ő elképzeléseit tükrözhetik – szakértőnk véleménye szerint az eddigi vonulat folytatódhat, azzal az eltéréssel, hogy a magyar vállalkozások koncentrált segítséget kapnak az EU-s pályázatokhoz.

Nem a győzelem a legfontosabb

Gyökeres Zoltán megemlítette, hogy A KKV Start például a mikro- és kisvállalkozásoknak juttat kis támogatási összegeket ahhoz, hogy K+F projekteket végezzenek, például innovatívan fejlesszék a vállalatirányítási rendszerüket. A 20-30 millió forintos támogatással egyszerűsítve lehet értéket teremteni. Továbbá megjegyezte, jelenleg még kérdéses az EU-s pénzekhez való hozzáférés, és még ha gyorsan lezárulnak is a vitás kérdések az Európai Bizottsággal, a jóváhagyások és az átfutás miatt becslése szerint jó esetben őszre várhatók a források.

Elmondása szerint az egyetemeknek már létrehoztak egy önerőalapot, amelyet igénybe vehetnek majd a pályázatokhoz, ha az Erasmus és a Horizont programok vitája rendeződik, és hasonló alap készülhet a cégeknek is, mivel a nemzetközi pályázatírók jellemzően előleget kérnek, aminek a kettő-tízezer eurós (750 ezer–3,7 millió forintos) díja túlzás lehet egy hazai vállalkozásnak, kivált, hogy egy pályázatíró sem kecsegtet 80-90 százalékos sikerességi rátával, mivel az EU-s kiírásokon ez a szám inkább 10-15 százalék.

Ugyanakkor a szakértő rámutatott, hogy sokan nem is az EU-s pályázat elnyerése szándékával adják be a munkájukat, hanem mert ha 50 százaléknál jobban teljesít a beadvány, azért itthon pluszpontok járnak.

Az uniós fejlesztéspolitikai szakértő úgy véli, van harmadik potenciális haszon is. „Mivel konzorciumban kell dolgozni, bármi történik, a pályázat elkészítése közben meglesznek az élő üzleti kapcsolatok. A magyar cégek ezt nem gondolják át, noha pénzt lehet keresni általuk, hiszen beszállítói kapcsolatok alakulhatnak ki” – mondta Gyökeres Zoltán.

Szerző: Világgazdaság
2023.05.03.

További híreink

Az Uaviator bemutatja a 10 000 km-t elérni képes Phantom Drone magyar innovációt.

A légi technológia gyors fejlődése közepette a magyar fejlesztésű PHANTOM diszkrét és hatékony lehetőségként jelenik meg az igényes küldetésekhez. Úgy tervezték, hogy kitolja a drónok képességeinek
Tovább olvasom >

Innováció szerepe a gazdasági fejlődésben

Az innováció egy rendkívül fontos és sokoldalú jelenség, amely alapvetően meghatározza a gazdasági növekedést, a versenyképességet és a társadalmi fejlődést.
Tovább olvasom >

GINOP Plusz 2.1.1-24 Fókuszterületi innovációs projektek támogatása

Várhatóan októberben indul a GINOP Plusz 2.1.1-24 :Fókuszterületi innovációs projektek támogatása pályázat. A Páylázat által támogatott tevékenységek: kísérleti fejlesztés, ipari (alkalmazott)
Tovább olvasom >

Kiemelt hírek

A biomassza termolitikus hasznosítása

Anyagtudományi laborszolgáltatások fejlesztése

Drónos anyagmeghatározás

Syb rendszer fejlesztése

Legfrissebb Hírek

Az Uaviator bemutatja a 10 000 km-t elérni képes Phantom Drone magyar innovációt.

Innováció szerepe a gazdasági fejlődésben

GINOP Plusz 2.1.1-24 Fókuszterületi innovációs projektek támogatása

A tökéletes nyári kiegészítő: itt a napelemes kalap, ami tölteni tudja a telefonját


Értesüljön ön is elsőkézből!

Amennyiben szeretne értesülni aktuális eseményeinkről, iratkozzon fel email címe és neve segítségével! Feliratkozásával hozzájárul adatai kezeléséhez. Adatait harmadik félnek nem adjuk ki.

SolverUnio Kft. Minden jog fenntartva!
Honlaptérkép     Adatvédelem     Impresszum